USA nabízejí občanství za vstup do armády. Velký zájem mají Poláci

Nejvíce Poláků v zahraničí žije ve Spojených státech. Řada z nich se už nikdy nechce vrátit domů. Ke štěstí jim ale ještě chybí americké občanství. Jednou z možností, jak ho získat, je vstoupit do americké armády. Čím dál více Poláků volí právě toto řešení, mnozí za ně ale zaplatí životem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vojenské pozorovací stanoviště v jižním Afghánistánu | Foto: 601. skupina speciálních sil

Hlavní motivací pro vstup Poláků do americké armády je právě možnost získání amerického občanství. Ve Spojených státech už řadu let běží kampaň pod názvem Jdi do armády, která je určená především pro cizince, kteří mají takzvané zelené karty. Nejčastěji jde o imigranty z Latinské Ameriky a právě také o Poláky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Zpravodaj Českého rozhlasu ve Varšavě Petr Vavrouška mluví o tom, proč Poláci vstupují do americké armády v Odpoledním Radiožurnálu.mp3

Díky vstupu do armády získají tito lidé okamžitě nebo velmi rychle americké občanství. Po tříměsíčním kurzu dostanou také stálý plat v přepočtu zhruba třicet tisíc korun měsíčně, mají nárok na měsíc placené dovolené a armáda jim platí také pojištění.

Obrovskou nevýhodou takového rozhodnutí je ale riziko ztráty života. Spojené státy totiž posílají i tyto vojáky do války. V Afghánistánu nebo Iráku už takto přišlo o život dvacet Poláků ve službách americké armády.

Podle polského práva slouží Poláci v americké armádě nezákonně, hrozí jim za to až pět let vězení, pokud nezískají povolení od polského ministerstva obrany. To se ale děje výjimečně.

Pentagon nechce prozradit, kolik Poláků se nechalo takto naverbovat do armády, ale podle neoficiálních informací jsou to stovky lidí.

Petr Vavrouška, Petr Král, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme