USA naléhají na rychlé zrušení sankcí proti Iráku

Američané chtějí, aby Rada bezpečnosti co nejdříve zrušila obchodní embargo uvalené v minulosti na Irák. Rychlost tohoto rozhodnutí podle nich prokáže, jak je Rada připravená podílet se na zlepšování života Iráčanů. Američané ale zároveň odmítají přisoudit OSN v Iráku ústřední roli a naplnit jeho požadavky na ověřené odzbrojení, které je podmínkou zrušení sankcí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

na ulici v Basře | Zdroj: ČTK

Spojené státy opět staví své představy nad zájmy většiny v Radě bezpečnosti. Prezident Bush požaduje, aby 15tičlenná Rada rychle odvolala obchodní embargo. Američané už rozdělují svým firmám lukrativní kontrakty pro Irák a nechtějí jednat v rozporu se sankcemi, o jejichž dodržování tolik usilovaly.

Sankce mohou být odvolány ale až poté, co mezinárodní inspektoři zjistí, že Irák nevlastní zbraně hromadného ničení. Spojené státy odmítají přiznat Spojeným národům jejich práva na inspekce a chtějí zakázané zbraně ukázat světu samy.

Washington podráždila také výzva Evropské unie, aby OSN hrála v Iráku centrální úlohu, a odmítání Ruska automaticky sankce odvolat. Spojené státy se domnívají, že odvolání sankcí by pomohlo iráckému lidu, dlouhá debata v OSN by naopak obnovila staré bitvy mezi členy Rady bezpečnosti.

Miroslav Konvalina, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme