USA naléhají na vyřešení krize v Dárfúru

Americký prezident George Bush chce přitvrdit postup proti súdánské vládě. Ta totiž podle něj i přes nátlak mezinárodního společenství odmítá zastavit násilí v konfliktním regionu Dárfúru. Bush nařídil ministryni zahraničí Condoleezze Riceové, aby spolu s Velkou Británií a ostatními spojenci připravila nové sankce, které předloží ke schválení Radě bezpečnosti OSN.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

uprchlický tábor | Foto: Jiří Hošek

Prezident Bush také slíbil civilistům v Dárfúru, že Spojené státy udělají vše pro obnovení míru: "Vyzývám Radu bezpečnosti OSN, Africkou unii a všechny členy mezinárodního společenství, aby odmítli jakékoli pokusy o zbrzdění mírového procesu v Dárfúru a Súdánu. Vyzývám prezidenta Bašíra, aby sám přestal bránit míru, aby do země pustil mírové vyslance a aby skoncoval se svou násilnou kampaní, která míří proti nevinným mužům, ženám a dětem."

Občanská válka v Dárfúru si za čtyři roky podle humanitárních organizací vyžádala 200.000 lidských životů a vyhnala z domovů dva miliony lidí.

Marika Táborská, Adam Weiss Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme