USA do Evropy na cvičení NATO pošlou 20 000 vojáků, půjde o největší přesun za posledních 25 let

Spojené státy v rámci rozsáhlého cvičení s evropskými státy NATO pošlou v dubnu a květnu 2020 do Evropy přibližně 20 000 vojáků s příslušnou technikou. Bude to největší přesun amerických sil do Evropy za posledních 25 let. Americký generál Sean Bernabe o manévrech pojmenovaných Defender-Europe 20 prohlásil, že nejsou namířeny proti žádné konkrétní zemi a že jejich cílem je ověřit americkou schopnost vojensky podporovat NATO v Evropě.

Washington/Brusel Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká armáda (ilustrační foto) | Zdroj: Pixabay

Do cvičení, jehož součástí bude přesun vojáků s technikou do Polska a Pobaltí a také manévry v Gruzii a podíl vojáků USA na dalších spojeneckých manévrech, se zúčastní vedle 20 tisíc vojáků sloužících v USA ještě 9 000 amerických vojáků rozmístěných nyní v Evropě a 8 000 vojáků z Evropy.

Čeští vojáci na cvičení posilují vazby NATO, v Pobaltí zůstanou do ledna příštího roku

Číst článek

Celkem se tedy počítá se zapojením 37 tisíc vojáků. Vedle asi 15 států NATO se Defender-Europe 20 zúčastní i příslušníci ozbrojených sil Finska a Gruzie. Bernabe bez podrobností zmínil i podporu České republiky, která je členem NATO.

Američtí vojáci zapojení do Defender-Europe 20 se v Evropě zúčastní řady menších cvičení, například výsadkářské akce Swift Response, pobaltských manévrů Saber Strike či cvičení Allied Spirit. „Jakmile tato menší cvičení skončí, 20 000 amerických vojáků z Defender-Europe 20 se vrátí zpět do Spojených států, kde se budou připravovat na další mise,“ řekl Bernabe.

„Defender 20 a další menší cvičení, která jsem zmínil, nejsou žádnou konkrétní odpovědí. Hlavním cílem je budování strategické připravenosti, nácvik přesunů velkého počtu sil ze Spojených států do Evropy a pak cvičení jejich přejezdu napříč Evropou do výcvikových prostorů,“ dodal.

Raketový křižník i letoun schopný nést jaderné hlavice. Rusko uspořádá cvičení ve Středozemním moři

Číst článek

Jako další přínos označil americký generál to, že američtí vojáci prověří spolupráci s evropskými kolegy.

Přesuny po kontinentu

Cvičení, kdy USA vyšlou do Evropy vojenskou sílu o velikosti divize, prověří dopravu ze Spojených států do Evropy a následné přesuny jednotek po evropském kontinentu na místo určení. Bernabe uvedl, že ve snaze co nejvíce snížit dopady na civilní život v zemích, přes které budou vojska projíždět, jsou plánovány především noční přesuny.

Dopravu techniky přes Atlantik plánuje americké velení už od února. Tanky, obrněná vozidla či dělostřelecké prostředky budou přepraveny na lodích, u některé techniky, především spojařské, se podle Bernabeho počítá s leteckým transportem.

V Evropě budou podle portálu Army Times využity belgické Antverpy, nizozemský Vlissingen, německý Bremerhaven či estonský Paldiski. Z přístavů bude technika přepravována po železnici, v plánu jsou i silniční konvoje přes spojenecké země.

Některá média připravovaný Defender-Europe 20 přirovnávají ke cvičením Reforger z doby studené války, kterých se zúčastnily desítky tisíc vojáků. Washington ale takové srovnání nepovažuje za přiměřené, protože cílem manévrů Reforger bylo dostat spojenecké vojáky do Německa, zatímco nyní se budou vojáci přesouvat přes jednotlivé evropské země.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme