USA navrhly zrušení sankcí proti Iráku

Spojené státy přednesly na půdě OSN svůj poválečný plán pro Irák. Washington od členů Rady bezpečnosti žádá, aby schválili ukončení sankcí proti Bagdádu a minimálně na rok dali kontrolu nad zisky z irácké ropy do rukou USA a Velké Británie. Někteří diplomaté předpovídají, že schválení rezoluce budou předcházet tvrdá vyjednávání.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Colin Powell v Radě bezpečnosti

Colin Powell v Radě bezpečnosti | Foto: Jan Vytopil

Nová rezoluce předpokládá, že Spojené státy společně s Velkou Británií budou v Iráku uznané za okupační mocnosti na dobu jednoho roku, s možností dalšího prodloužení. Po tuto dobu chtějí mít Američané a Britové pod plnou kontrolou i výnosy z prodeje irácké ropy. OSN by měla hrát významnou roli v humanitární oblasti.

Rada bezpečnosti má dokument začít projednávat příští týden. Rusko a Francie však podle agentury AP předložily alternativní plán, který počítá jen s pozastavením sankcí, dokud nebude v Iráku ustavena legitimní vláda.

Pro Českou republiku není americký návrh příliš příznivý. Pokud totiž bude ve stávající podobě schválen, pravděpodobně už neuvidíme své pohledávky, které v Iráku máme z minulosti. Ve vysílání Radiožurnálu to řekl český velvyslanec při OSN Hynek Kmoníček.

"Rezoluce zcela specificky v tom návrhu hovoří o tom, že peníze z irácké ropy - a to jsou jediné peníze, které Irák má - se dají použít pouze na zaplacení jeho budoucnosti, nikoli dluhů z minulosti. Což samozřejmě znamená, že československé pohledávky, které přešly na Českou a Slovenskou republiku, by do tohoto balíku nespadaly, a musíme si říct, že to je pravděpodobně nejvyšší dlužná částka, kterou v zahraničí máme, a navíc je součástí příjmové stránky státního rozpočtu," uvedl velvyslanec.

Viktorie Hošková, Marika Táborská, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme