USA navrhují další snížení zbraní hromadného ničení

Novou iniciativu oznámil šéf americké diplomacie Colin Powell na zasedání ministrů zahraničí členských zemí NATO v Budapešti. Na oplátku ale Washington chce získat souhlas evropských spojenců a také Ruska s budováním nového protiraketového systému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak z Budapešti informuje zpravodaj Českého rozhlasu Milan Fridrich, budování protiraketové obrany naráží na smlouvu mezi Washingtonem a bývalým Sovětským svazem z roku 1972, která oběma mocnostem zakazuje výrobu těchto systémů. Pokud Spojené státy chtějí vytvořit systém protiraketové obrany, musejí buď získat souhlas Ruska nebo dohodu porušit. Šéf americké diplomacie Colin Powell v Budapešti oznámil, že jeho země se chce vydat cestou spolupráce a hodlá do projektu zapojit celou Evropu včetně Ruska. "Pokud vybudujeme protiraketový systém, snížíme počet zbraní hromadného ničení. Nikdo se nemusí obávat nových závodů ve zbrojení", řekl Powell a dodal, že USA budou protiraketovou obranu konzultovat se svými spojenci.

Český ministr zahraničí Jan Kavan, který se jednání v Budapešti rovněž účastní, Powellovo vystoupení označil za významný posun v americké politice vůči spojencům v Evropě.

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme