USA navrhují přijetí sankcí proti severokorejskému režimu

Rada bezpečnosti OSN zvažuje další kroky vůči Severní Koreji v reakci na včerejší oznámení Pchjongjangu o úspěšně provedeném testu jaderné zbraně. Součástí opatření by mohly být i sankce vynutitelné vojenskou cestou. Americký prezident George Bush označil severokorejskou jadernou zkoušku za provokaci a vyzval Radu bezpečnosti k okamžité odpovědi. Uzavřená jednání o dalším postupu by měla začít už dnes.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

George Bush | Zdroj: ČTK

Američané navrhují zavedení přísných kontrol dovozu a vývozu ze Severní Koreje. Opatření mají zabránit posilování jaderného a raketového potenciálu komunistického režimu a exportu jeho systémů zejména do Íránu a Sýrie.

"Severokorejský režim zůstává největším světovým šiřitelem nukleárních zbraní. Právě Severní Korea dodala jaderné technologie Íránu a Sýrii. Převoz jakýchkoliv jaderných zbraní a materiálu z této země by byl považován za vážnou hrozbu i pro Spojené státy. Dali bychom Severní Koreji jasně najevo, jaké za své činy ponese následky," prohlásil George Bush.

Americký velvyslanec John Bolton informoval, že návrh už obdržely všechny členské země Rady bezpečnosti OSN. K návrhu se připojilo i Japonsko, které požaduje zákaz vstupu severokorejských lodí a letadel do prostoru dalších zemí. Přestože severokorejský podzemní jaderný výbuch odsoudily všechny členské země rady, s napětím se čeká zejména postoj Číny a Ruska

Vyslanec Severní Koreje při OSN naopak postup své země hájil. Jak prohlásil, mezinárodní společenství by mělo KLDR spíše gratulovat, než vůči ní přijímat sankce. Jihokorejské zpravodajské služby mezitím potvrdily, že zaznamenaly pohyb na dalším severokorejském testovacím místě a nelze tak vyloučit nové jaderné zkoušky.

Alexandr Pícha, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme