Policie používá proti protestujícím v USA gumové projektily. Dokážou přitom oslepit, zmrzačit i zabít

Obušky, slzný plyn, ale i gumové projektily nasazují američtí policisté a národní garda při potlačení protestů a nepokojů, které ve Spojených státech propukly v reakci na úmrtí Afroameričana George Floyda. Zejména použití gumových projektilů, které dokážou člověka zmrzačit i zabít, je přitom v zemi ostře kritizováno. Na sociálních sítích mezitím kolují fotografie lidí, kteří po zásahu těmito „méně smrtícími“ prostředky skončili těžce zranění.

Tento článek je více než rok starý.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na videu, které uniklo na internet, klečel jeden z policistů muži na hlavě i poté, co zadržený volal, že nemůže dýchat

Demonstrace se sice na mnoha místech zvrhly v násilné nepokoje, výtržnictví či rabování, použití gumových projektů k uklidnění davu ale podle řady odborníků není vhodný prostředek | Foto: Nicholas Pfosi | Zdroj: Reuters

Jednou z těch, kteří kvůli zásahu gumovým projektilem skončili v péči lékařů, se stala i devětapadesátiletá Leslie Furcronová. Byla zraněná během víkendových protestů ve městě La Mesa v kalifornském okrese San Diego County. Fotografie Afroameričanky, kterou gumový projektil zasáhl do čela, sdílí lidé na sociálních sítích.

Podle lokálního listu Times of San Diego byla Furcronová hospitalizovaná na jednotce intenzivní péče a podle lékařů může po zásahu projektilem přijít o oko. Právník její rodiny, která nyní volá po spravedlnosti a stíhání odpovědného policisty, upozorňuje, že gumovými projektily bezpečností složky nemají mířit na hlavu, ale vždy do úrovně těla pod pasem.

Poslední minuty života George Floyda: že nemůže dýchat, upozornil policisty celkem šestnáctkrát

Číst článek

Demonstrace se sice na mnoha místech zvrhly v násilné nepokoje, výtržnictví či rabování, použití gumových projektů k uklidnění davu ale podle řady odborníků není vhodný prostředek. Americká televize CNN poukazuje na studii zveřejněnou v roce 2017, podle které tři procenta zraněných po zásahu gumovými projektily zemřely. Dalších 15 procent z celkem 1984 případů pak skončilo s trvalými následky.

„Pokud jste u někoho skutečně blízko, tak můžete zamířit, jenže zásah gumovým projektilem z malé vzdálenosti je velmi tvrdý. Pokud střílíte naopak z dálky, nelze s takovou zbraní přesně mířit,“ poukázala tehdy podle britského deníku The Guardian jedna z autorek studie Rohini Haarová, která působí na fakultě veřejného zdraví kalifornské univerzity v Berkeley.

Projektily proti protestujícím

Použití gumových projektilů vyvolalo pobouření už v mnoha případech v minulosti. V roce 2017 je použila například španělská policie v Barceloně během protestů za nezávislost Katalánska. Loni je nasadila také francouzská policie při demonstracích takzvaných žlutých vest, vysloužila si proto kritiku Rady Evropy.

Trump nechal vyklidit klidný protest, aby se vyfotil s biblí u kostela. ‚Jsem pobouřená,‘ říká biskupka

Číst článek

Nyní se situace opakuje v případě Spojených států, kterými už více než týden zmítají protesty proti policejní brutalitě vyvolané zabitím 46letého Afroameričana George Floyda.

Gumové projektily američtí policisté a Národní garda použili na několika místech – mimo jiné i proti pokojným demonstrantům, kteří se v pondělí sešli u kostela svatého Jana nedaleko Bílého domu. Krátce po rozehnání protestujících na místo přišel prezident Donald Trump a zapózoval u kostela s biblí v ruce.

Trumpův krok odsoudila nejen episkopální církev, pod který kostel spadá, ale i představitelé Demokratické strany. Vznesli proto rezoluci v Senátu. „Kongres odsuzuje jednání prezidenta Spojených států, který nařídil federálním policistům použít plyn a gumové projektily proti Američanům, kteří pokojně protestovali,“ stálo v rezoluci, kterou republikáni v Senátu zablokovali.

Poranění zraku, orgánů i cév

Televize CNN poukazuje mimo jiné i na případ nezávislé fotografky Lindy Tiradové, která prý oslepla po zásahu gumovým projektilem během protestů v Minneapolisu. Tamní policie nicméně tvrdí, že gumové projektily nepoužívá. „Používáme 40milimetrové méně letální pěnové náboje,“ napsal tiskový mluvčí minneapoliské policie John Elder v prohlášení pro CNN.

Zkušenosti se zásahem gumovými projektily má za sebou také herec Kedrick Sampson, který se zúčastnil demonstrací za spravedlnost pro George Floyda v Los Angeles – zasažen byl celkem sedmkrát, uvedl v neděli na twitteru.

‚Bojový vrtulník jsem nad hlavou naposledy slyšel v Afghánistánu.‘ V USA protestují i váleční veteráni

Číst článek

„Střílet (gumovými projektily) do otevřeného davu je bezohledné a nebezpečné,“ upozorňuje lékař a odborník na oční trauma Douglas Lazzaro. Ten podotýká, že pokud jsou gumové projektily použity na větší vzdálenosti, mohou zabránit tomu, aby se nebezpečná osoba nebo skupina lidí přiblížila k policistovi. Při střelbě na krátkou vzdálenost ale mohou lámat kosti i lebku a poškodit zrak.

Lékař newyorské pohotovosti Robert Glatter pak varuje, že gumové projektily mohou způsobit také traumatická poranění mozku a vážná zranění břicha, včetně poranění sleziny, střev i cév.

„Gumové projektily jsou všude po světě používány téměř každý den… Používat je proti neozbrojeným civilistům je obrovské porušování lidských práv,“ tvrdí Haarová. Kolik lidí je gumovými projektily každoročně zraněno, se ale určit nedá. Lidé totiž se zraněními do nemocnice v mnoha případech vůbec nejdou, dodává lékařka.

eku Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme