USA nepotěšilo hlasování europoslanců o sdílení bankovních dat

Evropský parlament odmítl dohodu mezi Evropskou unií a Spojenými státy o sdílení záznamů o bankovních převodech. Američané považují smlouvu, která jim umožňovala nahlížet do evropských záznamů o bankovních převodech několika tisícovek finančních institucí, za důležitou součást boje proti terorismu, protože zajišťovala lepší kontrolu podezřelých peněžních toků.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bílý dům ve Washingtonu pod sněhem | Foto: Vít Pohanka

Europoslanci ale dokument odmítli velkou většinou. Proti byli hlavně socialisté, komunisté a liberálové. Kritikům dohody vadilo zejména to, že údajně nedostatečně chránila osobní data. Evropská komisařka pro právo a bezpečnost Viviane Redingová má o tématu v pátek jednat telefonicky s americkou ministryní pro vnitřní bezpečnost Janet Napolitanovou.

Přehrát

00:00 / 00:00

Dohodu mezi USA a EU komentovala Lenka Zlámalová z Lidových novin.

Výsledek hlasování bude podle první reakce Washingtonu překážkou pro spolupráci mezi Spojenými státy a Evropskou unií v boji proti terorismu. Pro americké úřady by dohoda znamenala ulehčení práce.

Nemusely by totiž o výměně bankovních dat jednat s každou ze sedmadvaceti členských zemí zvlášť, jako tomu je teď. Považují takové informace přitom za mimořádně důležité.

Zdůrazňuje to mimo jiné skutečnost, že šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová a ministr financí Timothy Geithner ještě minulý týden poslali dopis předsedovi Evropského parlamentu Jerzymu Buzkovi a žádali ho o podporu.

Martin Dorazín, Vít Pohanka, Alice Kottová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme