Sbírka pro neprávem odsouzeného Američana vybrala přes 33 milionů korun. Ve vězení strávil 43 let

Lidé ve veřejné sbírce poslali přes 1,46 milionu dolarů (33 milionů korun) jako odškodné pro muže, který byl 43 let neprávem vězněn v americkém státě Missouri. Dnes 62letý Kevin Strickland vždy trval na své nevině a soudce v úterý dospěl k závěru, že byl poslán do vězení neoprávněně. Strickland nemá nárok na žádné oficiální odškodné, protože stát Missouri jej vyplácí pouze lidem osvobozeným na základě analýzy DNA.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sbírku na portálu Gofundme založila hned v úterý po verdiktu soudu organizace Midwest Innocence Project (MIP), která se přes 20 let věnuje podpoře neprávem odsouzených lidí. Výsledná suma je součtem darů více než 9000 lidí.

Sebeobrana, ne vražda. Soud v USA zprostil obvinění muže, který na demonstraci zastřelil dva muže

Číst článek

Nejvyšší možnou částkou 10 000 dolarů (226 000 korun) přispěla pediatrická klinika v Redwoodu a jedna soukromá osoba.

Mnoho lidí poslalo své dary anonymně, jiní přidali povzbudivé vzkazy nebo kritický komentář na dresu justice a jejích omylů.

Žádný fyzický důkaz

Vybraná částka podle MIP Stricklandovi pomůže pokrýt základní životní náklady a zaplatit léčbu rozsáhlých zdravotních obtíží, napsal The Guardian.

Kevina Stricklanda odsoudili v roce 1979 za vraždu tří lidí ve věku od 20 do 22 let. Soud mu vyměřil doživotní odnětí svobody bez nároku na podmínečné propuštění v prvních 50 letech trestu.

Strickland od začátku tvrdil, že v čase zločinu byl doma a díval se na televizi, s místem činu jej nikdy nespojil žádný fyzický důkaz. Jediná svědkyně v případu, která Stricklanda označila za spolupachatele, se po letech pokusila své svědectví odvolat.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme