USA neprodají Tchajwanu unikátní radarový systém kvůli Číně

Spojené státy neprodají Tchaj-wanu unikátní radarový systém Aegis. Americký prezident George Bush odmítl tuto moderní technologii prodat s ohledem na napjaté vztahy s Čínou, která Tchaj-wan pokládá za součást svého území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Prezident Bush na doporučení ministra obrany rozhodl nezahrnout do každoroční vojenské pomoci Tchajwanu nejsofistikovanější radarový systém Aegis umístěný na torpédoborcích Earley Bird. Washington místo toho dodá Tchajwanu torpédoborce s protiraketovým systémem nižší třídy. Spojené státy však vojenskou pomoc Tchaj-wanu zcela neodepřely. Prezident Bush hodlá vládě v Tchaj-peji prodat neupřesněný počet torpédoborců třídy Kidd, asi osm ponorek a dvanáct protiponorkových letadel typu P-3. Bílý dům bude o svém rozhodnutí informovat oficiálně Tchajwan během dneška. Prezident George Bush vzal podle pozorovatelů při rozhodování v úvahu napjaté vztahy s Čínou vyvolané nedávnou kolizí mezi americkým špionážním letounem a čínskou stíhačkou. Peking se obává, že by tento systém mohl Tchaj-wanu posloužit jako základ pro vybudování protičínské raketové obrany.

Tchajwanští představitelé zatím prohlášení Spojených států nekomentovali. Uvedli pouze, že jednání o prodeji zbraní stále pokračují.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová, Marta Levorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme