USA neprodají Tchajwanu unikátní radarový systém kvůli Číně

Spojené státy neprodají Tchaj-wanu unikátní radarový systém Aegis. Americký prezident George Bush odmítl tuto moderní technologii prodat s ohledem na napjaté vztahy s Čínou, která Tchaj-wan pokládá za součást svého území.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

r_2100x1400_cro.png

Prezident Bush na doporučení ministra obrany rozhodl nezahrnout do každoroční vojenské pomoci Tchajwanu nejsofistikovanější radarový systém Aegis umístěný na torpédoborcích Earley Bird. Washington místo toho dodá Tchajwanu torpédoborce s protiraketovým systémem nižší třídy. Spojené státy však vojenskou pomoc Tchaj-wanu zcela neodepřely. Prezident Bush hodlá vládě v Tchaj-peji prodat neupřesněný počet torpédoborců třídy Kidd, asi osm ponorek a dvanáct protiponorkových letadel typu P-3. Bílý dům bude o svém rozhodnutí informovat oficiálně Tchajwan během dneška. Prezident George Bush vzal podle pozorovatelů při rozhodování v úvahu napjaté vztahy s Čínou vyvolané nedávnou kolizí mezi americkým špionážním letounem a čínskou stíhačkou. Peking se obává, že by tento systém mohl Tchaj-wanu posloužit jako základ pro vybudování protičínské raketové obrany.

Tchajwanští představitelé zatím prohlášení Spojených států nekomentovali. Uvedli pouze, že jednání o prodeji zbraní stále pokračují.

Markéta Kaclová, Olga Krupauerová, Marta Levorová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme