New Hampshire jako dvacátý americký stát zrušil trest smrti. Na již odsouzeného vraha se nevztahuje

Stát New Hampshire na severovýchodě USA se ve čtvrtek stal dvacátým ze států americké unie, který zrušil trest smrti. Senát přehlasoval rozhodnutí guvernéra Chrise Sununua, který minulý měsíc zákon o zrušení trestu smrti vetoval. Poslední ze sedmi zločinců popravených v New Hampshire se rozloučil se životem v roce 1939.

Concord (USA) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Popravčí místnost (ilustrační foto) | Foto: Michele Molinari / Alamy | Zdroj: Fotobanka Profimedia

Rozhodnutí vstupuje v platnost okamžitě. Podle právních expertů ale nemá zpětnou platnost, takže se nevztahuje na Michaela Addisona, jediného trestance v New Hampshire, který čeká na trest v cele smrti. Addison byl odsouzen za vraždu policisty v roce 2006.

Z padesáti amerických států je trest smrti přípustný ve třiceti, ale ve čtyřech z nich guvernéři na popravy zavedli moratorium.

Zákonodárci ve státě New Hampshire projednávali různé návrhy na zrušení absolutního trestu po dobu minulých dvaceti let. Guvernér Sununu prohlásil, že je přehlasováním svého veta „neuvěřitelně zklamán“.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme