Prokurátoři podezírají Trumpova právníka Giulianiho z nezákonného lobbismu, píší New York Times

Newyorská prokuratura vyšetřuje prezidentova osobního právníka Rudyho Giulianiho pro podezření z porušení zákonů o regulaci lobbismu. Napsal to v pátek list The New York Times. Kauza podle něj souvisí s nátlakem Bílého domu na Ukrajinu, který ve Washingtonu spustil proceduru ústavní žaloby na Donalda Trumpa. Giuliani novinářům řekl, že o žádném vyšetřování nic neví.

New York (Aktualizováno: 19:49 12. 10. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Bývalý newyorský starosta Rudy Giuliani | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Prokurátoři se podle The New York Times zajímají o to, jak se Giuliani podílel na spěšném odvolání americké velvyslankyně v Kyjevě Marie Jovanovitchové, která měla výhrady k úsilí Bílého domu o prošetření údajné korupce Huntera Bidena, syna Trumpova pravděpodobného volebního soka Joea Bidena. Biden mladší působil donedávna ve vedení ukrajinské petrochemické společnosti Burisma. Yovanovitchová byla odvolána letos v květnu.

Trump označil impeachment za boj mezi Bílým domem a ,washingtonskou žumpou‘. Útočil na Bidena

Číst článek

Giulianiho případ souvisí i s nedávným zatčením jeho dvou spolupracovníků, kteří byli obviněni, že zprostředkovali nezákonné finanční převody na účet poslance Kongresu, jenž měl odvolání Yovanovitchové pomoci. Zatčeni byli Lev Parnas, obchodník ukrajinského původu, a Ihor Fruman, který má kořeny v Bělorusku. Yovanovitchová v pátek v Kongresu prohlásila, že byla z postu velvyslankyně odvolána na popud Trumpa.

Kompromitující informace

Giuliani jakékoli provinění popírá, i když připouští, že se svými spolupracovníky chtěl získat od kyjevské prokuratury kompromitující informace o Yovanovitchové i Bidenových. Americké zákony nařizují občanům Spojených států, aby ministerstvu spravedlnosti oznámili jakékoli kontakty s americkými vládními úřady nebo médii, které udržují na žádost cizích politiků. Nezáleží na tom, zda jsou za tuto činnost placeni.

Trump označil impeachment za boj mezi Bílým domem a ,washingtonskou žumpou‘. Útočil na Bidena

Číst článek

Giuliani tvrdí, že se žádného prohřešku nedopustil, protože nejednal na žádost ukrajinských úřadů, ale na pokyn prezidenta Spojených států. Listu Financial Times v sobotu řekl, že o vyšetřování, které podle The New York Times vede manhattanská prokuratura, nemá žádné informace.

Trump v sobotu Giulianiho podpořil. „Takže nyní jdou po legendárním zločinobijci a nejlepším starostovi v historii města New York,“ napsal prezident na twitteru. Zopakoval také, že v USA zuří hon na čarodějnice. Tento termín Trump opakovaně používal během vyšetřování ruského vlivu na prezidentské volby v roce 2016, vyšetřování se totiž zaměřilo především na Trumpův někdejší volební štáb.

Demokraté Trumpa obviňují, že si chtěl s pomocí Kyjeva opatřit kompromitující informace o Joeovi Bidenovi, aby zlepšil své vyhlídky na obhajobu prezidentského mandátu ve volbách v příštím roce. Sněmovna reprezentantů amerického Kongresu, kde mají demokratičtí poslanci většinu, spustila proceduru ústavní žaloby (impeachmentu) a zahájila obsáhlé vyšetřování Trumpa a jeho spolupracovníků.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme