USA a Nizozemsko zaplatí renovaci 90 českých tanků T-72 pro Ukrajinu, 26 z nich má dostat ještě letos

Spojené státy a Nizozemsko společně zaplatí renovaci 90 českých tanků T-72B pro ukrajinskou armádu. V pátek to oznámila tisková mluvčí Pentagonu Sabrina Singhová. Nizozemské ministerstvo obrany uvedlo, že na renovaci českých tanků vydá 45 milionů eur (asi 1,1 miliardy korun) a Ukrajině navíc poskytne těžkou vojenskou techniku. Americká část výdajů spadá do nově oznámené vojenské pomoci Ukrajině v hodnotě 400 milionů USD (9,8 miliardy korun).

Washington/Amsterodam/Praha Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tank T-72 na Ukrajině

Tank T-72 na Ukrajině | Foto: Serhii Nuzhnenko | Zdroj: Reuters

Stroje budou pocházet ze zásob českého obranného průmyslu, nikoliv ze zásob české armády. Hodnota kontraktu je přibližně 90 milionů dolarů (2,2 miliardy korun). Prvních 26 strojů by Ukrajina měla dostat ještě před koncem letošního roku.

Slovinsko daruje Ukrajině modernizované sovětské tanky. Výměnou dostane techniku z Německa

Číst článek

Podle mluvčího českého ministerstva obrany Jiřího Táborského český úřad jednání zaštiťoval v roli koordinátora a zprostředkovatele. Česká republika se podle slov Táborského na transakci finančně nepodílí. „Každopádně jde o obrovský úspěch mezinárodních jednání s cílem pomoci Ukrajině,“ dodal.

„Spolupráce vznikla na základě šesti jednání Ukrajinské obranné kontaktní skupiny, srpnové dárcovské konference v Kodani a zářijového setkání národních zástupců pro vyzbrojování,“ uvedla ve společném prohlášení ministerstva obrany USA, Česka a Nizozemska.

„Jsem vděčný České republice, Nizozemsku a Spojeným státům. Děkuji, přátelé, za vaši neochvějnou soudržnost s Ukrajinou,“ napsal v reakci na oznámení o dodávce tanků ukrajinský ministr zahraničí Dmytro Kuleba na svém twitteru.

Která česká firma tanky na Ukrajinu dodá, úřady nezveřejnily. Pravděpodobně bude do kontraktu zapojen holding Czechoslovak Group (CSG).

Česká republika a české zbrojní firmy se zapojovaly do dodávek Ukrajiny od počátku ruské agrese, tedy od konce letošního února. Česko ze svých zásob darovalo vojenské vybavení a zbraně za asi 4,5 miliardy korun.

Spojené státy Ukrajině od začátku ruské invaze poskytly ve vojenské, humanitární a finanční pomoci 18,2 miliardy USD (asi 447 miliard korun).

Oznámená americká pomoc Ukrajině zahrnuje kromě financování obnovy 45 českých tanků také například zakázku na 1100 kusů létající munice Phoenix Ghost, tedy dronů, které po dopadu na cíl explodují, 40 vojenských motorových člunů a další položky, uvedl Pentagon.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme