USA neuvalí sankce na firmu Nord Stream 2 AG, ale se stavbou plynovodu Washington stále nesouhlasí

Spojené státy neuvalí sankce na firmu Nord Stream 2 AG, která stojí za stejnojmenným chystaným rusko-německým plynovodem, a jejího výkonného ředitele. Trestné kroky chystají ale proti osmi ruským lodím a společnostem, které se na projektu podílejí. Ve středu místního času (čtvrtek SELČ) to v Reykjavíku řekl americký ministr zahraničí Antony Blinken a ujistil, že Washington je nadále proti stavbě tohoto plynovodu.

Praha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Spojené státy projekt plynovodu Nord Stream 2 dlouhodobě kritizují. Zvýší podle nich ruský politický a ekonomický vliv na Evropu | Zdroj: Reuters

Rozhodnutí přichází v době, kdy se americký demokratický prezident Joe Biden snaží napravit vztahy své země s Německem. Ty utrpěly během administrativy předchozího republikánského prezidenta Donalda Trumpa.

Spojené státy projekt plynovodu Nord Stream 2 dlouhodobě kritizují. Zvýší podle nich ruský politický a ekonomický vliv na Evropu. USA ho považují za nebezpečí pro Polsko a Ukrajinu, jejichž území se vyhne, povede po dně Baltského moře. Moskva a Berlín ale uvádějí, že jde o komerční záležitost. Plynovod je z 95 procent hotový.

Američtí senátoři vyzvali k sankcím proti plynovodu Nord Stream 2. ‚Stavba je pro Evropu špatná,‘ míní

Číst článek

Agentura AP napsala, že i mezi některými demokraty zavládlo zklamání nad tím, že se sankce se nebudou týkat firmy Nord Stream 2 AG.

Bidenova administrativa uvalí sankce na čtyři ruské lodi, které pracují při pokládání potrubí na dně moře, a čtyři ruské společnosti, jež se na projektu podílejí. Firma Nord Stream 2 AG a její výkonný ředitel Matthias Warnig budou sice také označeni za ty, kdo porušují americké zákony, Biden ale využije svých pravomocí a od sankcí je osvobodí. Zákon mu to povoluje, pokud je to v amerických národních zájmech.

Společnost Nord Stream 2 AG vlastní ruský koncern Gazprom, investovalo do ní ale i několik evropských společností. Kritici tohoto projektu v Německu vyzývají vládu kancléřky Angely Merkelové, aby od něho upustila kvůli přístupu Moskvy k opozičnímu předákovi Alexejovi Navalnému. Ve svých názorech na Nord Stream 2 se zásadně rozcházejí kandidáti na kancléřský post v zářijových parlamentních volbách. Zatímco kandidátka Zelených Annalena Baerbocková nedávno řekla, že by dostavbu plynovodu zrušila, kandidát konzervativní unie CDU/CSU Armin Laschet podporuje stanovisko současné vlády.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme