USA obnovily diplomatické styky s Libyí

Spojené státy kromě předání suverenity Iráku učinily ještě jeden historický krok. Po 24 letech obnovily diplomatické styky s Libyí. Americký zvláštní zmocněnec při této příležitosti otevřel novou americkou ambasádu v Tripolisu. Vztahy mezi oběma zeměmi se zlepšují od chvíle, kdy libyjský vůdce Muammar Kaddáfí slíbil, že zlikviduje zakázané zbraně.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muammar Kaddáfí | Foto: www.kaddafi.ru

Otevření ambasády a normalizace diplomatických vztahů jsou dalším oceněním toho, že se libyjský předák zavázat zastavit všechny programy na vývoj chemických, biologických a jaderných zbraní. Washington navázal přímé diplomatické vztahy s Tripolisem i přesto, že se objevily zprávy o tom, že se Muammar Kaddáfí podílel na přípravě atentátu na saudsko-arabského korunního prince. Spojeným státům jde ale teď především o to, aby se Libye, která byla léta symbolem podpory mezinárodního teroru, zařadila v čele s Kaddáfím mezi země, které terorismus potírají.

Markéta Kaclová, Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme