USA odmítly poslat Turky do Iráku

Turečtí vojáci nepůjdou do Iráku, přestože to Ankara Spojeným státům nabídla. Američané musí podle mluvčího ministerstva obrany Petera Rodmanna nabídku odmítnout, protože kurdští představitelé v prozatímním iráckém vedení jsou rozhodně proti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pentagon | Zdroj: Reuters

Turci jsou sice také těsní spojenci Američanů, ale protože by mezi Turky a Kurdy v severním Iráku mohlo docházet k napětí, je třeba tomu předejít, zdůraznil mluvčí.

USA sice v úterý rozhodnutí turecké vlády a parlamentu poskytnout jednotky přivítaly, již tehdy však naznačily, že realizace záleží na souhlasu iráckého provizorního vedení. V něm jsou proti zejména představitelé kurdské menšiny ze severu země, kde by také asi Turci byli umístěni.

Spojené státy mají v Iráku kolem 130.000 vojáků, které podporuje 19.000 vojáků z dalších zemí. Ankara nabídla až 10.000 vojáků. Rozhodnutí tureckého parlamentu mělo pomoci ke zlepšení vztahů s Washingtonem poté, co Ankara v březnu nepovolila pozemní transporty amerických vojáků přes Turecko.

Martin Hromádka, Martin Drtina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme