USA odškodní maďarské Židy

Vláda Spojených států se dohodla s maďarskými Židy, kteří tvrdí, že jim americká armáda během 2. světové války vyrabovala jejich rodinné cennosti zkonfiskované předtím nacisty. Po třech letech vyjednávání se obě strany dohodly na odškodném - jeho výšku ale zatím nezveřejnily.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Budapešť

Budapešť

Na konci války v roce 1945 poslali nacisti z Maďarska do Německa vlak se sedmadvaceti vagóny naplněnými zlatem, stříbrem, drahými šperky, kožešinami a jinými cennostmi, které patřily maďarských Židům. Takzvaný ,,zlatý vlak", který vezl náklad v hodnotě až 120 miliónů dolarů, zastavila americká armáda a označila ho za majetek nepřítele. Vojáci si následně mnoho cenností rozebrali.

Maďarští Židé, kteří přežili holocaust, podali v roce 2001 žalobu a žádali kompenzace. Nyní se odškodnění dočkají. Žaloba požadovala odškodné 10 tisíc dolarů pro každého ze 30 tisíc maďarských Židů, případně pro jejich příbuzné.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme