USA odvolaly pátrání po ostatcích padlých v korejské válce. Kvůli startu družice

Osudy tisíců amerických vojáků, kteří zmizeli během války se Severní Koreou, zůstanou i nadále neznámé. Spojené státy totiž odvolaly pátrání po jejich ostatcích, které mělo začít už příští měsíc. V konfliktu mezi jednotkami OSN vedené Spojenými státy proti KLDR zahynulo více než půl milionu vojáků, z toho Američanů přes 36 tisíc.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Muzeum Korejské války v Soulu

Muzeum Korejské války v Soulu | Foto: Robert Mikoláš

Pátrání zrušila sama americká strana, která má přitom pochopitelně největší zájem zjistit, co se stalo s ostatky asi 8 000 příslušníků ozbrojených sil USA zmizelých během konfliktu v letech 1950-1953.

Podle Pentagonu ale nebylo možné v původních plánech pokračovat, a to z prostého důvodu:

Přehrát

00:00 / 00:00

USA odvolaly pátrání po ostatcích padlých v korejské válce. Důvody vysvětlil Robert Mikoláš

Severní Korea se totiž podle vlastních slov připravuje vynést do vesmíru družici domácí výroby, jenže západní zpravodajské služby to vidí zcela jinak a tvrdí, že jde o další z kamufláží Pchjongjangu, tedy že nepůjde o vynesení nějakého kosmického tělesa na oběžnou dráhu, ale o zkoušku balistické střely.

Američané už po ostatcích svých vojáků pátrali i v minulosti, v roce 2005 ho ale pozastavili kvůli zhoršujícím se vztahům s KLDR. Podle mluvčího Pentagonu v případě, že Kimův režim připravuje akce, které lze považovat za provokace, není vhodný čas k obnovení pátrání.

Opět tedy propuká válka slov. Už příští týden se totiž v Soulu koná mezinárodní jaderný summit, kterého se zúčastní i generální tajemník OSN Pan Ki-mun a chybět nebude ani šéf Bílého domu Barack Obama i další světoví vůdci. A jedním z témat pochopitelně bude i severokorejský nukleární program.

Pchjongjang nedávno překvapil mezinárodní společenství, když souhlasil se zastavením procesu obohacování uranu potřebného k výrobě atomových zbraní a zároveň řekl, že umožní návrat jaderných inspektorů. Nyní ale právě v souvislosti s chystanou schůzkou varuje Jižní Koreu, že případné nadnesení tématu jaderného programu KLDR bude považovat za vyhlášení války.

Ovšem Pan Ki-mun už nyní mluví v případě údajného startu rakety o porušení rezoluce Rady bezpečnosti OSN a ohrožení míru a stability na Korejském poloostrově.

Obvinění z válečných zločinů i 60 let po válce

Korejská válka skončila už před téměř 60 lety, staré rány se ale dosud zacelit nepodařilo. Obě strany konfliktu se k osudu válečných zajatců pochopitelně staví zcela jinak.

Pchjongjang obviňuje Soul, že nechal popravit až na 100 tisíc politických vězňů, stejně tak Američané v obavě z infiltrace nepřátel pozabíjeli až několik set severokorejských civilistů.

Na druhé straně podle vyšetřování Senátu Spojených států byla smrt dvou třetin zajatých amerických vojáků válečným zločinem.

Robert Mikoláš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme