USA ohlásily průlom v jednáních o severokorejském jaderném programu

Severní Korea uzavře nukleární reaktor výměnou za energetickou pomoc. Touto dohodou v Pekingu skončily šestistranné rozhovory, které byly zahájeny minulý čtvrtek. Součástí plánu, na němž se shodly všechny zúčastněné strany, bude i návrat jaderných inspektorů, které severokorejský režim vyhostil už před 4 lety. Od roku 2003 jde o vůbec první pokrok, k němuž se šest zúčastněných zemí v jednáních dobralo.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

severokorejská jaderná elektrárna | Foto: GlobalSecurity.org

Pchjongjang uzavře svůj pětimegawattový reaktor v Jongbjonu, za to získá 50 tisíc tun topného oleje nebo ekonomickou pomoc v odpovídající hodnotě. Stanovenou podmínku ale musí splnit do 60 dnů. Jak prohlásil čínský vyjednavač Wu Ta-wej, Severní Korea dostane v případě ukončení nukleárního programu v rámci energetické pomoci další milión tun. O dodávky se společně podělí všech pět ostatních zemí, které se rozhovorů s KLDR účastní.

Dosažení předběžné dohody oznámil nad ránem po 16hodinovém jednacím maratónu americký emisar Christopher Hill. Bez dalších podrobností sdělil, že byly navrženy určité kroky, na základě kterých může Pchjongjang začít s nukleárním odzbrojením. Rozhovory, které začaly minulý čtvrtek, se nakonec prodloužily na pět dní. Nyní bude na jednotlivých vládách, jak se k dohodě postaví. Zatímco většina ji přijímá kladně, Severní Korea se dosud oficiálně nevyjádřila.

Robert Mikoláš, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme