USA omezí pomoc Pákistánu. Kvůli uvěznění lékaře Afrídího

Spojené státy kritizují odsouzení pákistánského lékaře Šakíla Afrídího, který pomohl Američanům dopadnout teroristu Usámu bin Ládina. Pákistánský soud poslal Afrídího na 33 let do vězení. Američtí senátoři odvetou omezili vojenskou pomoc pákistánskému režimu.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Obyvatelé Abbotábádu u sídla Usámy bin Ládina

Obyvatelé Abbotábádu u sídla Usámy bin Ládina | Foto: Aqeel Ahmed | Zdroj: ČTK

Pákistánský lékař vedl v Abottabádu očkovací program, který pomohl Američanům vystopovat šéfa sítě Al-Káida.

Projekt řídila americká CIA a jeho cílem bylo získat vzorek krve dětí žijících v bin Ládinově domě, aby testy DNA určily, jestli jde o jeho příbuzné.

Přehrát

00:00 / 00:00

Snížení americké vojenské pomoci Pákistánu komentoval v Ozvěnách dne zahraničně politický analytik ČRo Milan Slezák

„Jeho pomoc byla klíčová. Dopadení nechvalně známého zabijáka bylo v zájmu Ameriky, celého světa i Pákistánu,“ prohlásila šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová.

Podle komentátora Českého rozhlasu Milana Slezáka není zatím jasné, zda lékař věděl, že vědomě spolupracuje s americkou tajnou službou, nebo ne. „Ale pákistánský soud byl přesvědčen o tom, že to věděl, a odsoudil ho za velezradu.“

Podle Slezáka byl tento soud vůbec zvláštní; původně měl totiž přinést odpověď na otázku, jak je možné, že se Usámu bin Ládinovi tak dlouho dařilo se skrývat na území Pákistánu.

Odsouzený pákistánský lékař Šakíl Afrídí | Foto: ČTK/AP

„Místo toho, aby došel k odpovědi na tuto otázku, mimochodem k ní nedošel, což kritizoval dokonce i pákistánský premiér, tak odsoudil tohoto lékaře.“

Pákistánský soud poslal lékaře na 33 let do vězení. Američtí senátoři teď rozhodli, že za každý rok jeho věznění sníží pomoc Pákistánu o jeden milion dolarů. To ale komentátor považuje za pouhé gesto.

„Jestliže Spojené státy dávají ročně Pákistánu přes miliardu dolarů, tak to, že mu uberou milion, to je vlastně nic."

"Takže tady vidíme, že je to gesto, které má dát najevo, že Spojené státy jsou hrubě nespokojeny s tímto rozsudkem, na druhé staně že nechtějí Pákistán trestat příliš vážně, aby ty vášně (ve vzájemných vztazích) se ještě nevzedmuly,“ poznamenal Milan Slezák.

Jaromír Marek, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme