USA omezily americký výcvik Syřanů, situaci přehodnocují

Spojené státy zastavily do odvolání nábor dalších Syřanů pro jejich výcvik americkou armádou a tento program přehodnocují. Mluvčí Pentagonu Peter Cook ale upřesnil, že americký program výcviku syrských rebelů s těmi, kteří ho už začali, ale pokračuje.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie | Zdroj: Reuters

Americký generál Lloyd Austin, který dohlíží nad jednotkami USA na Blízkém východě, 16. září v Kongresu USA prohlásil, že americký program výcviku syrských rebelů zatím nenaplnil očekávané cíle. Bojů se podle něj teď účastní jen velmi málo Syřanů vycvičených americkými vojáky.

"Zatímco program přehodnocujeme, přerušili jsme současný příjezd nových rekrutů ze Sýrie. Dále ale trénujeme skupiny lidí už zapojených do programu a také dál pomáháme (syrským opozičním) silám v terénu," řekl podle agentury Reuters Peter Cook.

USA zahájily výcvikový program v květnu. Počítaly s tím, že jím ročně projde 5400 dobře vybraných lidí, kteří pak budou využitelní pro pozemní boj v Sýrii. Mnozí uchazeči ale byli vyloučeni při výběru jako nevhodní.

Syrští povstalci vycvičení Spojenými státy předali část výzbroje Al-Káidě, připustil Pentagon

Číst článek

Z dřívějších zpráv vyplývá, že pro výcvik není dost adeptů a že mnozí odmítají podmínku, že budou bojovat výhradně proti radikálům, a nikoli proti režimu prezidenta Bašára Asada. V programu bylo v polovině měsíce jen asi 110 povstalců.

V první vycvičené skupině bylo údajně okolo 60 příslušníků umírněné opozice. Některé z nich během léta unesla radikální fronta An-Nusrá, která se hlásí k Al-Káidě, postupně jich část propustila a varovala ostatní povstalce, aby se do amerického programu nezapojovali.

Divize 30, jak si Syřané vycvičení Američany říkají, následně k nelibosti USA příslušníky An-Nusry označila za bratry.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme