USA opět vyzkouší protiraketovou obranu

Spojené státy připravují na sobotu další zkoušku systému protiraketové obrany. Představitelé Pentagonu tento týden prohlásili, že chtějí urychlit vývoj tohoto kontroverzního obranného systému.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak z Washingtonu hlásí zpravodajka Českého rozhlasu Olga Krupauerová, Pentagon v sobotu provede další zkoušku, během níž se pokusí ve vzduchu zlikvidovat raketu dlouhého doletu. Při náročné operaci bude raketa sloužící jako cíl odpálena z Kalifornie. Střela, která ji má "vystopovat" a zlikvidovat, bude vypálena z ostrova v Pacifiku. Loňská zkouška skončila fiaskem. Dosavadní testy neporušují smlouvu o zamezení systémů protiraketové obrany uzavřenou mezi Spojenými státy a Ruskem. Pentagon ale dal tento týden najevo, že se chystá vývoj obranného systému urychlit. Vláda prezidenta Bushe hodlá provádět jeho budoucí zkoušky z Aljašky, což by ale vyžadovalo souhlas Moskvy. Ministr obrany Donald Rumsfeld prohlásil, že Washington se pokusí s Ruskem domluvit. Pokud ale k dohodě nedojde, USA podle něj od smlouvy odstoupí.

Olga Krupauerová, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme