USA opustily svého přítele, zní z Izraele. V OSN prošla rezoluce o osadách

Rada bezpečnosti OSN v pátek schválila rezoluci, která po Izraeli požaduje, aby ukončil výstavbu židovských osad na okupovaném palestinském území. Spojené státy, které židovský stát vždy v předchozích hlasováních v OSN podporovaly, se tentokrát hlasování zdržely. Dokument tak mohl projít. Agentura Reuters s odvoláním na úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua informovala o tom, že Izrael se rezoluci OSN nepodřídí a přijme odvetná opatření proti Senegalu, který ji pomohl prosadit.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská osada Avigail je v zóně C na palestinském Západním břehu

Izraelská osada Avigail je v zóně C na palestinském Západním břehu | Foto: Štěpán Macháček | Zdroj: Český rozhlas

Rezoluci podpořilo 14 zemí, po hlasování se v sále ozval potlesk. Jde o první podobné nařízení o Izraeli a Palestincích, které bylo v Radě bezpečnosti OSN přijato za téměř osm let, uvedla agentura Reuters.

Dokument v patnáctičlenné Radě prosadil Nový Zéland, Malajsie, Venezuela a Senegal. Egypt ji o den dříve z hlasování stáhl pod tlakem z Izraele a od nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Osud izraelských osad na Západním břehu zůstane nejistý. Rada bezpečnosti odložila hlasování na žádost Izraele

Číst článek

Návrh rezoluce naléhá na Izrael, aby "okamžitě a zcela ukončil veškeré osídlování na okupovaných palestinských územích, včetně východního Jeruzaléma". OSN dlouhodobě zastává názor, že z hlediska mezinárodního práva je toto osídlování nezákonné a opakovaně vyzvala Izrael k jeho zastavení.

„Tohle není rezoluce proti osadám, ale proti Izraeli, proti Židům a proti židovskému státu,“ prohlásil izraelský ministr energetiky Yuval Steinitz. „Spojené státy dnes jednoduše opustily svého jediného přítele na Blízkém východě,“ dodal blízký spolupracovník izraelského premiéra.

„Izrael odmítá tuto ostudnou anti-izraelskou rezoluci OSN a nebude se řídit jejími podmínkami," oznámila kancelář Netanjahua. „Rada bezpečnosti nedělá nic pro zastavení masakrování půl milionu lidí v Sýrii a současně se spojí proti jediné skutečné demokracii na Blízkém východě," stojí v prohlášení Jeruzaléma podle agentury DPA.

Netanjahu pověřil ministerstvo zahraničí, aby ukončilo veškerou rozvojovou pomoc, kterou Izrael poskytuje africkému Senegalu. Předseda vlády také nařídil zrušit plánovanou lednovou návštěvu senegalského ministra zahraničí v Izraeli, řekl Netanjahuův mluvčí David Keys.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Chtějí proto, aby z Předjordánska, tedy Západního břehu, odešli všichni izraelští vojáci i osadníci. Na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě žije asi půl milionu Židů a zhruba 2,5 milionu Palestinců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme