USA opustily svého přítele, zní z Izraele. V OSN prošla rezoluce o osadách

Rada bezpečnosti OSN v pátek schválila rezoluci, která po Izraeli požaduje, aby ukončil výstavbu židovských osad na okupovaném palestinském území. Spojené státy, které židovský stát vždy v předchozích hlasováních v OSN podporovaly, se tentokrát hlasování zdržely. Dokument tak mohl projít. Agentura Reuters s odvoláním na úřad izraelského premiéra Benjamina Netanjahua informovala o tom, že Izrael se rezoluci OSN nepodřídí a přijme odvetná opatření proti Senegalu, který ji pomohl prosadit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Izraelská osada Avigail je v zóně C na palestinském Západním břehu | Foto: Štěpán Macháček

Rezoluci podpořilo 14 zemí, po hlasování se v sále ozval potlesk. Jde o první podobné nařízení o Izraeli a Palestincích, které bylo v Radě bezpečnosti OSN přijato za téměř osm let, uvedla agentura Reuters.

Dokument v patnáctičlenné Radě prosadil Nový Zéland, Malajsie, Venezuela a Senegal. Egypt ji o den dříve z hlasování stáhl pod tlakem z Izraele a od nového amerického prezidenta Donalda Trumpa.

Osud izraelských osad na Západním břehu zůstane nejistý. Rada bezpečnosti odložila hlasování na žádost Izraele

Číst článek

Návrh rezoluce naléhá na Izrael, aby "okamžitě a zcela ukončil veškeré osídlování na okupovaných palestinských územích, včetně východního Jeruzaléma". OSN dlouhodobě zastává názor, že z hlediska mezinárodního práva je toto osídlování nezákonné a opakovaně vyzvala Izrael k jeho zastavení.

„Tohle není rezoluce proti osadám, ale proti Izraeli, proti Židům a proti židovskému státu,“ prohlásil izraelský ministr energetiky Yuval Steinitz. „Spojené státy dnes jednoduše opustily svého jediného přítele na Blízkém východě,“ dodal blízký spolupracovník izraelského premiéra.

„Izrael odmítá tuto ostudnou anti-izraelskou rezoluci OSN a nebude se řídit jejími podmínkami," oznámila kancelář Netanjahua. „Rada bezpečnosti nedělá nic pro zastavení masakrování půl milionu lidí v Sýrii a současně se spojí proti jediné skutečné demokracii na Blízkém východě," stojí v prohlášení Jeruzaléma podle agentury DPA.

Netanjahu pověřil ministerstvo zahraničí, aby ukončilo veškerou rozvojovou pomoc, kterou Izrael poskytuje africkému Senegalu. Předseda vlády také nařídil zrušit plánovanou lednovou návštěvu senegalského ministra zahraničí v Izraeli, řekl Netanjahuův mluvčí David Keys.

Západní břeh Jordánu a východní část Jeruzaléma obsadil Izrael za války v roce 1967. Tato území mají spolu s Pásmem Gazy tvořit budoucí palestinský stát, o jehož vznik Palestinci dlouhodobě usilují. Chtějí proto, aby z Předjordánska, tedy Západního břehu, odešli všichni izraelští vojáci i osadníci. Na Západním břehu Jordánu a ve východním Jeruzalémě žije asi půl milionu Židů a zhruba 2,5 milionu Palestinců.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme