USA: Pákistán podporuje severokorejský jaderný program

Americké zpravodajské služby podezřívají Pákistán ze spolupráce se Severní Koreou. Podle listu New York Times došly Spojené Státy k závěru, že Islamabád pomohl Pchjongjangu dopracovat jeho jaderný program.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pákistánská balistická raketa | Foto: FAS

Zpravodajci ve Spojených Státech došli k závěru, že Pákistán, na jedné straně spojenec Washingtonu v boji proti terorismu, poskytl na straně druhé Severní Korei materiál a zařízení umožňující výrobu urania k vojenským účelům. Šlo a výměnný obchod mezi oběma zeměmi ve kterém Severokorejci dali Pákistánu výměnou rakety pro případný střet s Indií.

Mezi dalšími dodavateli citlivých položek, které umožnili severokorejcům znovu nastartovat jaderný program, byly podle Washingtonu Rusko a Čína. Pentagon se obává, že Severní Korea má jednu až dvě malé jaderné zbraně. Mezinárodní inspekce však ve chvíli, kdy se Pchjongjang dobrovolně přiznal k porušování bezjaderných dohod nepovažuje za aktuální.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme