USA: Pákistán podporuje severokorejský jaderný program

Americké zpravodajské služby podezřívají Pákistán ze spolupráce se Severní Koreou. Podle listu New York Times došly Spojené Státy k závěru, že Islamabád pomohl Pchjongjangu dopracovat jeho jaderný program.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

pákistánská balistická raketa | Foto: FAS

Zpravodajci ve Spojených Státech došli k závěru, že Pákistán, na jedné straně spojenec Washingtonu v boji proti terorismu, poskytl na straně druhé Severní Korei materiál a zařízení umožňující výrobu urania k vojenským účelům. Šlo a výměnný obchod mezi oběma zeměmi ve kterém Severokorejci dali Pákistánu výměnou rakety pro případný střet s Indií.

Mezi dalšími dodavateli citlivých položek, které umožnili severokorejcům znovu nastartovat jaderný program, byly podle Washingtonu Rusko a Čína. Pentagon se obává, že Severní Korea má jednu až dvě malé jaderné zbraně. Mezinárodní inspekce však ve chvíli, kdy se Pchjongjang dobrovolně přiznal k porušování bezjaderných dohod nepovažuje za aktuální.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme