Vojenský student ze Saúdské Arábie střílel na americké základně. Zemřeli čtyři lidé včetně útočníka

Na americké vojenské základně v Pensacole na Floridě v pátek zaútočil střelec, který zabil tři lidi a sedm dalších, včetně dvou zasahujících policistů, zranil. Oznámilo to americké námořnictvo s tím, že střelec je rovněž mrtev. Floridský guvernér Ron DeSantis potvrdil zprávy médií, že útočníkem byl vojenský student ze Saúdské Arábie. Podle informací agentury AP vyšetřovatelé nyní prověřují, zda incident nesouvisí s terorismem.

Washington (Aktualizováno: 22:36 6. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hlavní brána vojenské základny v Pensacole | Foto: Námořnictvo Spojených států amerických | Zdroj: navy.mil

„Ten člověk byl cizincem, byl příslušníkem saúdskoarabského letectva, který se zde účastnil výcviku,“ řekl DeSantis.

Guvernér naznačil, že Rijád by měl odškodnit oběti a zraněné. „Budou tady mít dluh,“ dodal na adresu Saúdské Arábie.

„Máme potvrzené tři oběti a mrtvého střelce,“ uvedlo námořnictvo na twitteru. Na následné tiskové konferenci úřad šerifa okresu Escambia, jehož je Pensacola součástí, řekl, že zraněno bylo sedm lidí. Mezi zraněnými jsou dva šerifovi zástupci, jeden z nich byl postřelen do ramene, druhý do kolena.

#UPDATE: Shooter and three victims confirmed deceased with multiple others injured and being treated at local hospitals. NAS Pensacola remains in lockdown.

Full Press Release: navy.mil/submit/display…

17:03 – 06. 12. 2019

547 552

Útok se odehrál v jedné z učeben. Podle policie použil útočník krátkou střelnou zbraň.

Útok byl ohlášen krátce před 7.00 místního času (14.00 SEČ). Na místo se ihned vydali policisté a další bezpečnostní složky, proti útočníkovi zasahovali i vojáci. Po zhruba 50 minutách od prvního hlášení oznámila policie, že střelec je mrtev. Zabit byl při zásahu.

Telefonát od krále

Prezident Trump na twitteru vyjádřil soustrast rodinám obětí. Uvedl, že událost sleduje a že o útoku hovořil s floridským guvernérem DeSantisem.

„Právě volal saúdskoarabský král Salmán, aby vyjádřil upřímnou soustrast,“ napsal také Trump. „Král řekl, že saúdský lid je barbarským činem střelce velmi rozhněván a že tato osoba v žádném případě nepředstavuje postoje saúdského lidu, který má Američany rád,“ dodal prezident.

King Salman of Saudi Arabia just called to express his sincere condolences and give his sympathies to the families and friends of the warriors who were killed and wounded in the attack that took place in Pensacola, Florida....

20:18 – 06. 12. 2019

17479 67466

Základna v Pensacole je známá především jako výcvikové středisko pilotů a je rovněž domovskou stanicí akrobatické letky Blue Angels. Působí zde přes 16 000 vojáků a okolo 8000 civilních zaměstnanců.

Útok na konvoj v Afghánistánu nepřežili čtyři Američané, další vojáci jsou zranění

Číst článek

Tento týden je to v USA druhý střelecký útok ve vojenském zařízení. Ve středu útočník, který byl příslušníkem námořnictva, zastřelil na základně Pearl Harbor na Havaji dva civilní dělníky ve vojenské loděnici a jednoho dalšího zranil, poté spáchal sebevraždu.

Námořnictvo za tento útok čelí kritice veřejnosti i médií, neboť střelec měl dlouhodobé kázeňské problémy a také potíže se zvládáním vzteku, přesto byl do loděnice přidělen jako ozbrojená stráž. K útoku použil služební pušku a pistoli, napsal portál Hawaii News Now.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme