Trump vybral nového ministra obrany. Mattise v čele Pentagonu dočasně nahradí náměstek Shanahan

Úřadujícím šéfem Pentagonu se stane dosavadní náměstek Patrick Shanahan. Na twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump. Shanahan ve funkci vystřídá Jamese Mattise, který o svém odchodu informoval ve čtvrtek. Původně měl Mattis v čele ministerstva obrany skončit až koncem února, Trump ale oznámil, že ho Shanahan vystřídá už k 1. lednu 2019.

Tento článek je více než rok starý.

Washington (Aktualizováno: 18:26 23. 12. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Patrick Shanahan (vpravo) je podle prezidenta Donalda Trumpa „velmi talentovaný“

Patrick Shanahan (vpravo) je podle prezidenta Donalda Trumpa „velmi talentovaný“ | Foto: Jonathan Ernst | Zdroj: Reuters

Jako důvod odchodu Mattis uvedl, že chce Trumpovi umožnit vybrat si ministra, jenž k němu bude mít názorově blíže. 

Americký ministr obrany Mattis na konci února skončí. Trump slíbil, že brzy zveřejní jméno nástupce

Číst článek

Jak před pár dny napsala americká média, názory obou politiků se rozcházely již delší dobu a rozepře vyvrcholily poté, co prezident oznámil odchod amerických vojsk ze Sýrie, s čímž šéf Pentagonu nesouhlasil.

Rozhodnutí Bílého domu je tvrdou ranou pro hlavní spojence USA proti takzvanému Islámskému státu v Sýrii - arabsko-kurdské milice. Náhlá rezignace šéfa Pentagonu zneklidnila také americké spojence v Evropě a v Asii. Rusko, které v Sýrii bojuje na straně režimu, naopak Trumpův krok uvítalo.

Trump v neděli na twitteru oznámil, že o stažení amerických vojsk ze Sýrie telefonicky hovořil s tureckým prezidentem Recepem Tayyipem Erdoganem. Rozhovor, prý dlouhý a produktivní, se týkal „pomalého a koordinovaného stažení amerických vojáků z oblasti“.

Trumpův generál

Osmašedesátiletý generál Mattis, jenž v minulosti velel amerických jednotek v Iráku a Afghánistánu, v rezignačním dopise uvedl, že USA by měly udržovat pevná spojenectví a projevovat svým partnerům respekt.

Vojáci USA se stahují ze Sýrie. Co za rozhodnutím stojí a co může znamenat pro Kurdy a Izrael?

Číst článek

Zároveň má podle něho Washington zvolit jednoznačný postoj k zemím, jako je Rusko nebo Čína. V obou těchto bodech je Trumpovo chování mnohdy označováno za nevypočitatelné.

Ještě začátkem roku 2017, kdy se Trump ujal funkce, byl přitom Mattis považován za jednoho z nejvlivnějších prezidentových spojenců. Jak připomíná ČTK, šéf Bílého domu ho nazýval „jedním ze svých generálů“. V posledních měsících však Trump opakovaně jeho názory nebral v úvahu a ministrův vliv začal klesat.

Z Boeingu do Pentagonu

Čtyřiašedesátiletého Shanahana označil šéf Bílého domu za „velmi talentovaného náměstka“. „Za Patrickem je dlouhý seznam úspěchů, když působil jako náměstek a dříve v Boeingu,“ napsal.

V letecké společnosti Shanahan působil od roku 1986, v roce 2016 se stal viceprezidentem společnosti. Do funkce náměstka ministra obrany ho Senát schválil loni v červenci.

I am pleased to announce that our very talented Deputy Secretary of Defense, Patrick Shanahan, will assume the title of Acting Secretary of Defense starting January 1, 2019. Patrick has a long list of accomplishments while serving as Deputy, & previously Boeing. He will be great!

17:46 – 23. 12. 2018

9341 53023

miz Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme