USA plánují rozmístit ve východní Evropě těžké zbraně, potvrdil ministr obrany

Americký ministr obrany Ashton Carter upozornil, že Spojené státy počítají s rozmístěním těžkých zbraní ve východní Evropě. O záměru se v uplynulých dnech často spekulovalo. Podle amerických médií tak chce Washington uklidnit spojence, které znervóznil ruský zásah na Ukrajině i výrok ruského prezidenta, že Rusko zvětší svůj jaderný arzenál.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký ministr obrany Ashton Carter

Americký ministr obrany Ashton Carter | Zdroj: Reuters

„Podle mě by světoví lídři neměli tímto způsobem mluvit o tak závažných věcech, jako jsou jaderné zbraně,“ odsoudil Carter ve vysílání americké CBS nedávné rozhodnutí šéfa Kremlu Vladimira Putina.

Moskva se tím podle amerického ministra obrany snaží vrátit Evropu do období studené války. Severoatlantická aliance se prý musí vyzbrojit, aby dokázala čelit novým bezpečnostním výzvám.

Přehrát

00:00 / 00:00

O sankcích proti Rusku i o chystaném přesunu amerického arzenálu do východní Evropy mluvil ministr zahraničí Lubomír Zaorálek

Rozmístění amerických zbraní a výraznější přítomnost Američanů na své půdě by uvítaly hlavně pobaltské země. Litva nebo také Polsko už údajně pro tyto účely připravují vhodné lokality.

Český ministr zahraničí Lubomír Zaorálek je přesvědčen, že NATO nechce eskalovat napětí. Kroky jsou podle něj téměř vynucené obavami některých států aliance.

„V případě České republiky takovéto ohrožení ve vojenské oblasti dnes přímo necítíme. Myslím si, že bychom měli především dbát na to, abychom si byli schopni své povinnosti i své vojenské stavy držet na takové úrovni, abychom byli schopni takovou situaci zvládnout nejdřív sami,“ dodal.

Tea Veseláková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme