Začíná nejsilnější fáze sezony hurikánů. K Americe nyní míří dva, Florence zesílil na čtvrtý stupeň

K východnímu pobřeží Spojených států se blíží hurikán Florence, který v pondělí zesílil na čtvrtý z pěti stupňů na Saffirově-Simpsonově stupnici. Během týdne by mohl mít katastrofální důsledky a napáchat velké škody v širokém pásu na východě USA. V oblasti už byly nařízeny první evakuace. Američany ale znepokojil také další hurikán, který byl pojmenován Isaac a který podle meteorologů nabírá sílu v centrální části Atlantiku a míří na západ.

Miami Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Hurikán Florence severovýchodně od Velkých Antil | Zdroj: Reuters

První projevy hurikánu Florence už zasáhly Bermudy a některé části atlantického pobřeží USA. Na kontinent by měl hurikán doprovázený větrem o rychlosti až 195 kilometrů za hodinu dorazit během tohoto týdne.

Počet obětí hurikánu, který zasáhl Portoriko loni v září, vzrostl z 64 na 2975

Číst článek

Stav ohrožení už během víkendu vyhlásily státy Severní Karolína, Jižní Karolína a Virginie. Úřady Severní Karolíny už mezitím nařídily první evakuace pro obyvatele ostrova Hatteras. Od úterý mají být evakuováni lidé z dalších částí pobřežní turistické oblasti Outer Banks.

Podle Národního střediska pro hurikány (NHC) se Florence posouvá rychlostí 20 kilometrů za hodinu a v úterý by měl vstoupit mezi Bahamy a Bermudy.

Kde americké pobřeží zasáhne, není zatím jasné. Podle NHC se dostane k pevnině ve čtvrtek někde mezi Floridou a Severní Karolínou.

„Předpokládáme, že Florence ještě zesílí a že do čtvrtka z něj bude velký a mimořádně nebezpečný hurikán,“ uvádí Národní středisko pro hurikány.

Pátý letošní pojmenovaný hurikán

Obyvatelé této oblasti Spojených států byli varováni, aby se připravili na nejhorší. Živel podle střediska pro hurikány může způsobit ničivé záplavy a silný vítr může poničit obydlí a infrastrukturu.

Americké pobřeží zasáhla bouře Alberto. Dva novináři zemřeli poté, co na jejich vůz spadl strom

Číst článek

Guvernéři pobřežních států vyhlásili stav ohrožení, lidé dokupují zásoby a připravují si únikové cesty. Mnohé školy přerušily vyučování.

Američany ale znepokojil také další hurikán, který dostal jméno Isaac. Podle meteorologů nabírá sílu v centrální části Atlantiku a míří západním směrem. Isaac se stal pátým hurikánem, který v letošní sezoně dostal jméno.

Ve středu večer nebo ve čtvrtek se má přehnat nad karibskou oblastí. Rychlost větru se v něm zatím pohybuje kolem 120 kilometrů za hodinu.

Daleko od pobřeží řádí ještě hurikán Helene, který v pondělí ráno provázel vítr o rychlosti 165 kilometrů za hodinu. Také tento živel má do úterního večera ještě zesílit, načež má zase postupně slábnout.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme