USA podepsaly vstup Černé Hory do NATO. Zemi chybí už jenom souhlas Španělska

Americký prezident Donald Trump podepsal protokol o přijetí Černé Hory do Severoatlantické aliance, čímž ze strany Spojených států ukončil ratifikační proces. V úterý to oznámil Bílý dům. S výjimkou Španělska už všichni členové NATO, včetně České republiky, začlenění této balkánské země do obranné aliance schválili.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka NATO před sídlem Severoatlantické aliance v Bruselu. | Zdroj: Reuters

Trumpův podpis na listině se očekával, neboť jeho administrativa přijetí Černé Hory do NATO podporuje. Na konci března souhlas drtivou většinou vyslovil Senát USA, podpis prezidenta byl pak posledním krokem.

Protokol o přistoupení podepsali představitelé Černé Hory a členských zemí aliance loni v květnu v Bruselu. Odstartoval se tím ratifikační proces, na jehož konci se Černá Hora stane 29. členem aliance. Zbývající souhlas musí vydat Španělsko, jehož senátoři o ratifikaci budou hlasovat 17. května. Už nyní se černohorští zástupci mohou jako pozorovatelé účastnit všech jednání bloku.

Přistoupení Černé Hory k NATO bude prvním rozšířením Severoatlantické aliance od roku 2009, kdy do organizace vstoupily Albánie a Chorvatsko.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme