Newyorská policie po pěti letech propustila strážníka, který při zatýkání zabil černocha

Po pěti letech vyšetřování a vzrušených debat v pondělí vedení newyorské policie propustilo ze služby důstojníka, který v roce 2014 usmrtil muže bránícího se zatýkání. Smrt černocha Erika Garnera vyvolala ve Spojených státech debatu o policejním násilí, přestože velká porota se tehdy rozhodla policistu za Garnerovu smrt nestíhat.

New York Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Američtí policisté (ilustrační foto) | Foto: Loren Elliott | Zdroj: Reuters

Smrt neozbrojeného černocha Garnera rukou bělošského policisty vedla před pěti lety v New Yorku k masovým demonstracím a pouličním násilnostem. Policista Daniel Pantaleo při zatýkání přitlačil Garnera podezřelého z nelegálního prodeje cigaret k zemi tak, že ho udusil.

‚Co? Zastřelíte mě?‘ Muž sbíral před svým domem odpadky, policisté proti němu tasili zbraně

Číst článek

Třiačtyřicetiletý muž trpící astmatem a vysokým krevním tlakem přitom při zákroku volal „Nemůžu dýchat!“ Celý incident zaznamenal na kameru náhodný kolemjdoucí.

Šéf newyorské policie James O'Neill v pondělí oznámil, že propustil Pantalea na doporučení policejní disciplinární komise.

„Nikdo z nás nemůže vzít zpátky svá rozhodnutí, zvláště když vedou k smrti jiného člověka,“ komentoval O'Neill své rozhodnutí. Zabití Garnera je podle něj „nezvratná tragédie, která musí mít následky“.

Newyorská radnice dosud na výzvy k Pantaleově potrestání opakovaně reagovala tvrzením, že musí vyčkat závěru vyšetřování. Přestože porota už v roce 2014 odmítla policistu stíhat, federální kriminalisté vyšetřování uzavřeli až v červenci, a to se stejným osvobozujícím výsledkem.

Newyorské policejní odbory dnes Pantaleův vyhazov odsoudily. Rozhodnutí policejního velitele podle nich ukazuje, že "se řídí spíš politikou a vlastními zájmy, než aby hájil policisty, které má vést".

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme