USA porušovaly po 11. září práva zadržených cizinců

Spojené státy porušovaly základní práva cizinců zadržených po teroristických útocích 11. září. Prokázala to vnitřní prověrka amerického ministerstva spravedlnosti. Organizace na ochranu lidských práv upozorňují, že to je další případ porušování lidských a právních norem, které se schovává za boj s terorismem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

okno s vězni | Foto: Věra Luptáková

Zpráva generálního inspektora amerického ministerstva spravedlnosti prověřovala vážné přehmaty zacházení se stovkami cizinců, kteří se ocitli za mřížemi po osudném 11. září.

Někteří zadržení byli v New Yorku téměř nepřetržitě drženi v osvětlených celách, napadáni dozorci a bez obvinění transportováni v řetězech. Řada cizinců byla držena týdny bez řádného obvinění a nikdo nezkoumal jejich spojení s terorismem.

Zpráva se zabývala sedmi sty dvaašedesáti případy lidí, kteří byli po 11. září ve Spojených státech ilegálně. Většina z nich už byla deportována, ale organizace pro lidská práva tvrdí, že odpírání práva na advokáta a nebo na pomoc konzulů se může kdykoliv opakovat.

Americké ministerstvo spravedlnosti námitky odmítá. Jednali jsme podle zákona a nehodláme se omlouvat, tvrdí.

Miroslav Konvalina, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme