USA posilují ochranu hranic s Mexikem

Spojené státy připravují nasazení 5 000 vojáků Národní gardy na hranicích s Mexikem. Plán posílení ochrany americko-mexických hranic oznámí prezident George Bush v pondělí ve Washingtonu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americko-mexická hranice | Foto: Miroslav Konvalina

Zdroje z amerického ministerstva obrany potvrdily, že vojáci Národní gardy by měli chránit hranice před pronikáním statisíců ilegálních imigrantů do Spojených států. Pentagon plánuje nasazení vojáků v Texasu, Novém Mexiku, Arizoně a Kalifornii.

O činnosti Národní gardy budou rozhodovat i guvernéři hraničních států. Součástí rozsáhlých bezpečnostních opatření má být také instalace moderních senzorů skrytých v zemi kolem cest převaděčů.

Americká administrativa zvažuje i budování stovek kilometrů zdí mezi Spojenými státy a Mexikem.

Přechod hranic řeší i NAFTA

Už na počátku dubna prezident Bush prosazoval na summitu s nejvyššími představiteli Mexika a Kanady zavedení pasů pro styk s těmito zeměmi. Na vrcholné schůzce Severoamerické zóny volného obchodu NAFTA v mexickém v Cancúnu ale také přislíbil, že udělá vše pro vydání dočasných pracovních povolení pro milióny ilegálních přestěhovalců ve Spojených státech.

Mexický prezident Vincente Fox a kanadský premiér Stephen Harper však tehdy varovali, že zavedení pasů zkomplikuje obchod a cestování v Severoamerickém společenství. Prezident Bush naopak slíbil, že průtahy na hranicích omezí elektronická kontrola pasů. Potvrdil také, že by nový zákon měl umožnit nelegálním přistěhovalcům ve Spojených státech, aby dostali pracovní povolení na 3 až 6 let.

Severoamerická zóna volného obchodu - vznikla v roce 1994 a tvoří vlastně největší obchodní unii světa. Smlouva mezi Kanadou, Mexikem a USA nastartovala prudký vzestup ekonomiky všech tří partnerů.

Milan Kopp, Alexandr Pícha Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme