USA potvrdily druhý případ nemoci šílených krav

Spojené státy zaznamenaly nový případ nemoci šílených krav. Ukázaly to testy mezinárodně uznávané laboratoře v Británii, sdělilo v pátek ministerstvo zemědělství USA. Podle předběžných domácích testů mohl být BSE nakažen starší kus poražený loni v listopadu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

kráva | Foto: Pavel Kudrna | Zdroj: Český rozhlas

V roce 2003 byla nemoc potvrzena u kusu dobytka dovezeného z Kanady a Washington následně zakázal import veškerého hovězího masa, což kanadské farmáře stálo miliardy dolarů.

Nyní se chovatelé ve Spojených státech obávají nových zákazů. Americké úřady se snaží obavy, které výskyt nemoci šílených krav dobytčete z Texasu vyvolal, rozptýlit.

Ministr zemědělství Mike Johanns ujišťoval, že se není čeho bát. "Skutečnost, že se toto zvíře nedostalo do potravinového řetězce dokazuje, že naše bezpečnostní opatření fungují," uvedl ministr.

Pokud ale budou někteří, zejména asijští dovozci reagovat novým zákazem, bude to znamenat nemalé ztráty pro americké dobytkáře, kteří mají každoroční obrat okolo 40 miliard dolarů.

Nemoc šílených krav napadá nervový systém zvířat, je vždy smrtelná a v případě konzumace se mohu její obdobu nakazit bez naděje na léčbu i lidé. Nemoc byla objevena v roce 1986 v Británii, kde kvůli ní bylo vybito přes 3,7 milionu kusů dobytka. V České republice se letos objevil již dvacátý případ BSE.

Martin Hromádka, Vít Pohanka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme