‚V nejlepším zájmu naší země.‘ Trump pověřil svůj tým, aby zahájil předání moci Bidenovi

Americký prezident Donald Trump pověřil svůj tým a úřady, aby zahájily předání moci nově zvolené hlavě státu Joeu Bidenovi. Současný šéf Bílého domu to napsal na twitteru s tím, že pokračuje v právní bitvě zpochybňující výsledky prezidentských voleb. Bidenův tým podle agentur „klidné předání moci“ přivítal. Uvedl, že s federálními úředníky nyní začne jednat o postupu v koronavirové pandemii a o otázkách národní bezpečnosti.

Washington (Aktualizováno: 6:01 24. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump | Foto: Kevin Lamarque | Zdroj: Reuters

Donald Trump tak podle agentury AP zareagoval na pondělní oznámení šéfky Správy obecných služeb (GSA) Emily Murphyové, která Bidenovi řekla, že Trumpova administrativa zpřístupňuje federální zdroje pro jeho převzetí prezidentské funkce.

Trumpem jmenovaná Murphyová dříve zřejmě kvůli prezidentově neochotě uznat porážku odmítala udělit formální souhlas se zahájením příprav na převzetí úřadu nově zvoleným prezidentem. Trump vzápětí její oznámení na twitteru potvrdil s tím, že to dělá „v nejlepším zájmu naší země“.

...fight, and I believe we will prevail! Nevertheless, in the best interest of our Country, I am recommending that Emily and her team do what needs to be done with regard to initial protocols, and have told my team to do the same.

00:16 – 24. 11. 2020

34681 234660

Trumpovo oznámení přišlo nedlouho poté, co výsledky voleb potvrdily úřady v dalším z klíčových států – Michiganu. Demokratický vyzyvatel tam současného republikánského prezidenta porazil s náskokem 154 tisíc hlasů.

Klíčový stát Michigan potvrdil výsledky voleb. Biden zde vyhrál s náskokem 154 tisíc hlasů

Číst článek

Pro upřesnění: velká americká média označila Bidena za vítěze v Michiganu krátce po volbách, ale čekalo se na takzvanou certifikaci. O té rozhoduje ve státě komise, v níž zasedají dva demokraté a dva republikáni. Pro potvrzení výsledku v pondělí hlasovali tři její členové, jeden z republikánů se zdržel.

Tým nově zvoleného prezidenta Bidena v úterý „klidné předání moci“ přivítal. Uvedl, že s federálními úředníky nyní začne jednat o postupu v koronavirové pandemii a o otázkách národní bezpečnosti.

Demokrat Biden má podle projekcí amerických médií na své straně 306 volitelů a republikán Trump 232; ke zvolení prezidentem jich je potřeba nejméně 270. Hlasování volitelů, které potvrdí nového prezidenta Spojených států, se má konat 14. prosince.

„Budeme pokračovat ve spravedlivém boji a věřím, že zvítězíme!“ napsal Trump v úterý na twitter. „V nejlepším zájmu naší země nicméně doporučuji, aby Emily a její tým udělaly, co je třeba udělat, a řekly mému týmu, aby udělal totéž,“ pokračoval prezident a dodal, že Murphyové prý bylo vyhrožováno a byla pod tlakem.

Šéfka GSA nicméně v dopise Bidenovi podle agentury AP napsala, že ke svému rozhodnutí dospěla nezávisle na podkladě faktů a zákona a že nebyla pod tlakem.

Biden nezahálí

Návratilci z Obamovy administrativy. Biden oznámil první posty ve svém zahraničněpolitickém týmu

Číst článek

Ačkoliv Donald Trump stále odmítá uznat porážku a tvrdí, že volby byly zmanipulovány, Joe Biden už začíná sestavovat svoji administrativu.

V pondělí představil první jména, která by měla v kabinetu usednout. 

Například kandidátkou na post ministryně financí je podle listu Wall Street Journal někdejší šéfka centrální banky Janet Yellenová. Pokud by ji potvrdil do funkce Senát, stala by se první ženou na tomto postu v americké historii.

Americkou diplomacii by měl vést Bidenův dosavadního blízký poradce Antony Blinken. A někdejší ministr zahraničí John Kerry má mít na starosti boj s klimatickými změnami.

miz, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme