Čtrnáct statečných chce vyzvat Trumpa na souboj. Kdo jsou demokratičtí kandidáti na prezidenta?

Americký prezident Donald Trump je teprve za polovinou svého funkčního období, na jeho místě se už ale vidí více než tucet kandidátů Demokratické strany. Podívejte se, kdo se o Trumpovo křeslo uchází, kdo z nebývale různorodé sestavy kandidátů je outsider a kdo favorit.

Praha

Bernie Sanders • Foto Reuters

Oficiálně se o nominaci Demokratické strany uchází čtrnáct významných kandidátů. Nejznámější je z nich neúspěšný uchazeč z minulých voleb Bernie Sanders, s ním se ale utká skupina politických matadorů i outsiderů.

Soupiska kandidátů nebyla nikdy v minulosti tak různorodá. Téměř polovinu čtrnáctky tvoří ženy, vůbec poprvé kandiduje hinduistka, asijský Američan nebo otevřený gay. To odráží i čím dál výraznější posun demokratů k sociálnímu liberalismu a inkluzivitě.

Aby se některý z demokratických kandidátů mohl v příštích volbách střetnout s prezidentem Trumpem, musí nejprve projít primárkami, tedy volbami, kterých se účastní registrovaní demokraté nebo straničtí příznivci. Jejich pravidla se liší stát od státu, první se konají 3. února 2020 ve státě Iowa.

Registrovaných kandidátů Demokratické strany na prezidenta není pouhých čtrnáct, ale necelé dvě stovky. Registrovat se totiž může - a musí, pokud příjmy nebo výdaje přesáhnou pět tisíc dolarů - každý. Při výběru těch důležitých jsme vycházeli z přehledu BBC, který obsahuje v minulosti politicky aktivní kandidáty a ty, kteří získali dostatečné mediální pokrytí.

Michal Zlatkovský