Biden posiluje v Georgii. Trump označil volby za podvod. ,Byly mi ukradeny,‘ dodal bez dodání důkazů

Demokratický kandidát Joe Biden bude příštím prezidentem Spojených států a potvrzení jeho volebního vítězství přijde každou chvíli. Médiím to ve čtvrtek řekla manažerka Bidenovy kampaně Jen O'Malleyová, podle níž výsledek ukazují data volebního štábu. Současný prezident Donald Trump na twitteru vyzval k zastavení sčítání hlasů, ačkoli poslední průběžné výsledky jsou pro něj nepříznivé.

Sledujeme online Washington (Aktualizováno: 2:07 6. 11. 2020) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na čtvrteční tiskové konferenci (páteční podle SEČ) Donald Trump neodpovídal na otázky novinářů. Po svém prohlášení odešel. Některé americké televizní stanice jeho vystoupení přerušily. | Foto: Carlos Barria | Zdroj: Reuters

Biden je aktuálně blíže zisku většiny ve sboru volitelů, který určuje výsledek prezidentské volby, poté, co si ve středu podle médií zajistil důležitá vítězství ve státech Michigan a Wisconsin. Podle některých zdrojů už mu stačí pouze udržet si vedení v Nevadě, kde má po sečtení velké většiny hlasů náskok necelého procentního bodu.

„Naše data ukazují, že Joe Biden bude příštím prezidentem Spojených států,“ citovala americká média O'Malleyovou. Tým kandidáta Demokratické strany je prý přesvědčen o blížícím se vítězství nejen v Nevadě, ale také v Pensylvánii, a to údajně se spolehlivým náskokem.

Ve druhém jmenovaném státě je na tom stále lépe Trump, Biden ale v průběhu sčítání hlasů manko rychle stahoval a má zřejmě reálnou šanci zvítězit i zde.

Trump za této situace volá po ukončení sčítání hlasů. „Zastavte sčítání!“ napsal na twitter na začátku druhého dne po uzavření volebních místností.

Například v Georgii soud odmítl žalobu Trumpova týmu necelých 12 hodin po jejím podání, napsala agentura AP. Žaloba napadala údajnou podezřelou manipulaci s hlasy.

STOP THE COUNT!

15:12 – 05. 11. 2020

116926 730768

Trump chystá další žaloby

Sčítání ve dnech po hlavním termínu voleb při tom není ničím neobvyklým, prezident Trump navíc k obhajobě svého mandátu potřebuje zvrátit průběžný stav v Nevadě a Arizoně.

Trumpovi příznivci v noci na čtvrtek při manifestaci u jednoho z volebních center v Arizoně naopak volali po řádném dokončení sčítání. „Počítání hlasů a započítání každého hlasu je základním principem naší demokracie," reagovala mluvčí Bidenova štábu O'Malleyová.

Protesty při volbách nejsou běžné, americká společnost je velmi nervózní, říká publicista Klvaňa

Číst článek

Prezidentův tým už se obrací na soud, a to nejen v Pensylvánii, ale třeba i v Michiganu nebo Arizoně. Své stížnosti formuluje tak, že chce pozastavit sčítání, protože prý republikánští pozorovatelé nemají řádný přístup ke sčítání hlasů, což demokratičtí pozorovatelé popírají.

Trump navíc na twitteru pohrozil dalšími žalobami ohledně výsledků úterních prezidentských voleb v hrstce států a bez poskytnutí důkazů uvedl, že byly spáchány volební podvody ve státech, kde patrně zvítězil Joe Biden, napsala agentura Reuters.

„Všechny státy, kde si Biden nedávno připsal výhru, právně napadneme kvůli podvodům voličů a státním volebním podvodům,“ napsal, aniž státy blíže specifikoval či uvedl příklady zmíněných podvodů. 

Úřady krátkodobě přerušily sčítání ve Filadelfii, jak uvedla televize MSNBC. Reagovaly tak na krok demokratů, kteří se obrátili na vrchní soud kvůli povolení přítomnosti pozorovatelů při sčítání hlasů. To dostali lidé ze štábu současného prezidenta.

,Volby mi byly ukradeny‘

Vzhledem k tomu, že šance na Trumpovu znovuzvolení mizí, zahájil americký prezident ve čtvrtek na tiskové konferenci mimořádný útok na demokratický proces v zemi a bez dodání důkazů tvrdil, že mu byly volby „ukradeny“.

Řada velkých amerických televizí odřízla projev prezidenta Trumpa v okamžiku, kdy prohlásil, že ve volbách bezpečně vyhrál. Projev byl plný nepravdivých nebo neověřených informací

01:12 – 06. 11. 2020

19 187

Trump obvinil volební pracovníky z údajných podvodů ve státech, kde výsledky sčítání hlasů tlačí demokrata Joe Bidena blíže k vítězství.

„Toto je případ, kdy se snaží ukrást volby,“ řekl Trump. Ve svém prohlášení také řekl, že volby prohrává jenom kvůli nelegálně započítávaným hlasům. Korespondenční hlasování označil jako podvod na voličích. „Budeme se soudit, samozřejmě,“ zdůraznil na tiskové konferenci znovu současný prezident Donald Trump.

Několik zpravodajských sítí prohlášení prezidenta odřízlo. V Bílém domě hovořil zhruba patnáct minut a poté bez možnosti otázek novinářů odešel. 

Jan Kaliba, tkr, ban, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme