Místo oduševnělých debat marast naplněný nenávistí? Romney kritizuje Trumpa i demokraty

Republikánský senátor Mitt Romney vydal v úterý neobvyklé prohlášení, v němž kritizoval vystupování svého spolustraníka a prezidenta Donalda Trumpa i jednání některých demokratických politiků. Čelné představitele USA vyzval, aby zklidnili rétoriku a nenávistné projevy, protože zbytek světa podle něj sleduje vývoj ve Spojených státech s „naprostou hrůzou“.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mitt Romney | Foto: Erin Scott | Zdroj: Reuters

Politika ve Spojených státech se podle senátora „posunula od oduševnělé debaty k odpornému a jedovatému marastu naplněnému nenávistí, který je nepatřičný pro jakýkoliv svobodný národ - o to více pro kolébku moderní demokracie“.

Proti Trumpovi brojí celoživotní republikáni. ‚Biden pro mě není negativní volbou,‘ říká jeden z nich

Číst článek

Romney následně kritizuje urážky, kterými Trump obvykle častuje svoje demokratické politické protivníky.

„Demokratickou viceprezidentskou kandidátku nazývá příšerou; opakovaně říká o předsedkyni Sněmovny reprezentantů, že je bláznivá; vyzývá ministerstvo spravedlnosti, aby zatklo předchozího prezidenta; útočí na guvernérku státu Michigan ve stejný den, kdy byl odhalen plán na její únos,“ vyjmenovává senátor chování prezidenta, které považuje za škodlivé.

Ve vyjádření přitom kritizuje i demokraty, ačkoliv poznamenává, že prezidentský kandidát Joe Biden „odmítá klesnout tak nízko, jako jiní“.

Vzájemné útoky vysokých představitelů obou hlavních politických stran podle něj nahrávají vyznavačům spikleneckých teorií a nenávistným jedincům, kteří následně učiní „malý, ale předvídatelný krok od přehnaného slova k nebezpečnému činu“.

„Je čas ubrat plyn,“ pokračuje Romney, který na začátku letošního roku jako jediný republikánský senátor hlasoval v procesu ústavní žaloby pro odvolání Trumpa z funkce. „Následky stále stupňovaného vzteku vedou na velmi špatné místo. To nechce žádný příčetný člověk,“ uzavírá zástupce státu Utah v horní komoře Kongresu.

My thoughts on the current state of our politics:

16:30 – 13. 10. 2020

13274 62812

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme