Biden zpátky ve hře? Bývalý viceprezident podle průběžných výsledků ovládl primárky v Jižní Karolíně

V demokratických primárkách v americkém státě Jižní Karolína vede s velkým náskokem bývalý americký viceprezident Joe Biden. Vyplývá to z předběžných výsledků po sečtení 85 procent volebních okrsků. Podle nich získal Biden 49 procent hlasů, senátor Bernie Sanders 20 procent a podnikatel Tom Steyer 11 procent hlasů, informovala agentura Reuters. Pro Bidena, který byl v tomto státě favorizován, je to první výhra.

Charleston Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Joe Biden během mítinku v Columbii v Jižní Karolíně

Joe Biden během mítinku v Columbii v Jižní Karolíně | Foto: Elizabeth Frantz | Zdroj: Reuters

Primárky v Jižní Karolíně byly čtvrtým soubojem o nominaci kandidáta, který stane v listopadových volbách proti republikánskému prezidentovi Donaldu Trumpovi.

Více socialista než demokrat? Kdo (a proč) se bojí Bernieho Sanderse coby kandidáta na prezidenta

Číst článek

Doposud si v nominačním klání demokratů nejlépe vedl Sanders. Naopak pro Bidena byla hlasování v prvních dvou státech - New Hampshiru a Iowě - zklamáním. Ve třetím klání v Nevadě skončil druhý za Sandersem.

V Jižní Karolíně nicméně Biden Sanderse podle předběžných výsledků s výrazným náskokem porazil. Miliardář Steyer, jenž skončil třetí, již po oznámení odhadů výsledků prohlásil, že z boje o Bílý dům odstupuje.

Někdejší starosta South Bendu v Indianě Pete Buttigieg a senátorka Amy Klobucharová, kteří zaznamenali úspěchy v některých předchozích nominačních soubojích, nedosáhli v Jižní Karolíně podpory ani deseti procent demokratických voličů. Stejně tak si méně než deset procent připsala senátorka Elizabeth Warrenová.

Biden, ‚levičák‘ Sanders či ‚Pocahontas‘ Warrenová. Koho demokraté vyšlou proti Trumpovi?

Číst článek

V Jižní Karolíně uchazeči o demokratickou nominaci soupeřili o 54 delegátů z celkových 3979, kteří na letním nominačním sjezdu vyberou prezidentského kandidáta strany pro podzimní volby. Biden zde spoléhal především na černošské voliče, kteří v Jižní Karolíně tvoří více než polovinu elektorátu.

Příští týden vstoupí souboj uchazečů o prezidentskou nominaci Demokratické strany do rozhodující fáze. Během takzvaného volebního superúterý se bude hlasovat ve 14 státech USA, kde je ve hře třetina z 3979 delegátů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme