USA přislíbily Libyi novou pomoc ve výši 11 milionů dolarů

Šéfka americké diplomacie Hillary Clintonová je první vysoce postavenou představitelkou USA, která zavítala do Libye po převzetí vlády Přechodnou národní radou (NTC). Návštěva je symbolickým vyjádřením americké podpory NTC při konsolidaci moci v zemi a při přípravě spravedlivých a svobodných voleb. Americká administrativa přislíbila Libyi novou pomoc ve výši 11 milionů dolarů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a  šéf Přechodné národní rady Mahmúd Džibril

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová a šéf Přechodné národní rady Mahmúd Džibril | Zdroj: Reuters

Jak na Rádiu Česko uvedl redaktor Martin Dorazín, částka 11 milionů dolarů není nijak závratná a USA podle něj spíše spoléhají na to, že Libye je bohatá země a že si Libyjci pomohou sami.

„Kaddáfí měl obrovská konta v zahraničí, která jsou postupně rozmrazována. Takže Libye nebude potřebovat obrovskou finanční pomoc, aby se zotavila z války,“ dodal.

Přehrát

00:00 / 00:00

Návštěvu Hillary Clintonové v Libyi sleduje redaktor Martin Dorazín. Byl hostem Rádia Česko.

Americká pomoc by měla zahrnovat také zdravotní péči pro povstalce a především podporu při zajišťování zbraní, které by mohly jinak padnout do rukou teroristů. „Clintonová přijela do Tripolisu také proto, aby uvedla práci expertního vojenského týmu, který pátrá po zbraních, zejména raketách země-vzduch. Ty zmizely ze skladišť dobytých povstalci. Část z nich mají v rukách Kaddáfího lidé, část povstalci a část už mohla být propašována do zemí, které aktivně provozují terorismus,“ doplnil redaktor.

Co se týče komunikace americké ministryně zahraničí s Přechodnou národní radou na politické úrovni, Dorazín upozornil, že vzájemná americko-libyjská komunikace se podařila navázat už před touto návštěvou různými komunikačními kanály.

„Spojené státy tam sice nejsou vojensky přítomny třeba tak jako v Iráku nebo v jiných zemích, od počátku ale vývoj sledovaly, jednaly s vůdci libyjské revoluce, aby se z Libye nestala další základna teroristů. Proto je nynější setkání s představiteli NTC spíš ujišťovací, ubezpečovací,“ přiblížil.

Připomněl, že Přechodná národní rada ani většina libyjské veřejnosti není protiamerická. „Naopak Spojeným státům a jejich spojencům několikrát poděkovala za jejich pomoc při osvobození, při svržení diktátora,“ dodal.

Otevření atentátu nad skotským Lockerbie

Hilary Clintonová se v Libyi dotkla tématu atentátu na letadlo společnosti PanAm nad skotským Lockerbie v roce 1988. S pomocí Přechodné národní rady chce úplně vyšetřit tento incident, který má na svědomí 270 mrtvých.

V této otázce podle Dorazína nepanují ale shodné názory. „Nejprve představitelé NTC prohlásili, že je to uzavřená kapitola a že je to záležitost minulého režimu. Pod nátlakem, pravděpodobně USA, ale znovu řekli, že případ otevřou a došetří,“ uvedl.

Karolína Koubová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme