USA pro preventivní vojenské údery

Spojené státy mění svoji obrannou politiku. Ministr obrany Donald Rumsfeld na schůzce se svými protějšky ze zemí Severoatlantické aliance uvedl, že jeho země bude provádět preventivní vojenské akce proti nebezpečným skupinám nebo státům a nebude čekat na jejich útok.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Donald Rumsfeld | Zdroj: ČTK

Podle bruselského zpravodaje Českého rozhlasu Milana Fridricha šéf Pentagonu prohlásil, že obrana dnes může vypadat jinak než v minulosti. "Existují skupiny, které plánují útoky proti Spojeným státům, udeří bez varování. Je útok proti těmto lidem útokem, nebo obranou?" zeptal se Donald Rumsfeld. Dodal, že Amerika musí na terorismus reagovat s předstihem a nesmí váhat s vojenskou akcí, pokud bude mít důkazy, že určitá země shromažďuje zbraně hromadného ničení nebo podporuje terorismus.

Generální tajemník NATO George Robertson musel kvůli těmto postojům čelit otázce, zda Aliance nemění svou obrannou roli. "NATO bylo a je obrannou aliancí. Její členové si myslí, že problémy se nedají řešit ofenzívní cestou - to se nemění," prohlásil Robertson.

Přehrát

00:00 / 00:00

M. Fridrich o vystoupení D. Rumsfelda

Milan Fridrich, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme