USA propustily z Guantánama vězněného Jemence, poslaly ho do Itálie

Američané se dnes zbavili dalšího vězně z Guantánama a snížili tak počet osob zadržovaných na této americké vojenské základně na Kubě na 78. Jemence Fajze Ahmada Sulaimana poslaly americké úřady podle dříve uzavřené dohody do Itálie, oznámilo ministerstvo obrany USA. Novou vlnu propouštění osob podezřelých z terorismu z Guantánama zahájil Washington před dvěma týdny. Prezident Barack Obama chce věznici zavřít, než v lednu odejde z Bílého domu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jak chutná věžnům z Guantánama | Foto: Vít Pohanka | Zdroj: Český rozhlas

Jemence vzhledem k bojům v jejich zemi USA neposílají do jejich vlasti, ale jinam.

Lee Wolosky, pověřený na ministerstvu zahraničí záležitostmi kolem Guantánama, řekl, že USA jsou Itálii za přijetí vězně a za pomoc s uzavřením věznice na Guantánamu vděčné. Před dvěma týdny USA z Guantánama propustily Jemence Abdala Rahabího.

Věznice byla zřízena před 14 lety pro osoby zajaté v zahraničí po teroristických útocích na USA z 11. září 2001.

Podle amerických úřadů má být většina vězňů v příštích týdnech a měsících odvezena, necelé tři desítky z nich do jiných zemí. Zůstane pouze skupina mužů obviněných nebo usvědčených z válečných zločinů nebo považovaných za příliš nebezpečné na to, aby byli propuštěni.

V určitou dobu bylo na Guantánamu až 680 vězňů; když Obama nastoupil do funkce, bylo jich tam stále 242.

Prezident tehdy zamýšlel věznici zrušit do roka. Letos v únoru předložil plán na úplné uzavření věznice, proti tomu se ale postavili mnozí republikánští i někteří demokratičtí zákonodárci.

Plán předpokládá převoz několika desítek vězňů do zařízení s maximální ostrahou v USA, potřebuje ale souhlas Kongresu, protože americké zákony takové přesuny neumožňují, uvedla agentura Reuters.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme