‚Musíte ukázat sílu.‘ Vpádu do Kapitolu předcházely Trumpovy ostré výroky o útoku na demokracii

Americkému prezidentovi Donaldu Trumpovi zbývají necelé dva týdny do konce mandátu. Dosud ale neuznal vítězství svého demokratického vyzyvatele Joea Bidena. Listopadové volby opakovaně označuje za zmanipulované a sociální sítě už dva měsíce označují jeho příspěvky za sporné. Právě zpochybňování výsledků voleb je podle řady amerických politiků příčinou středečního vpádu davu do budovy Kongresu.

Washington Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump během svého projevu na demonstraci před Bílým domem

Americký prezident Donald Trump během svého projevu na demonstraci před Bílým domem | Foto: Jim Bourg | Zdroj: Reuters

Dosluhující prezident USA v minulých dnech na sociálních sítích opakovaně nabádal své stoupence, aby ve středu přišli před Bílý dům.

Akci štáb Donalda Trumpa v propagačních videích nazýval „největší událostí hlavního města“. „Staňte se součástí historie. Přijďte na demonstraci,“ psalo se ve znělce. Tyto příspěvky viděly na twitteru miliony lidí. „Budu tam,“ avizoval prezident dopředu.

Den před protestem pak informoval, že Washington je zaplaven lidmi, kteří nechtějí vidět, jak mu radikálně levicoví demokraté kradou vyhrané volby.

„Naše země už má dost. Make America Great Again!“ opakoval Trump své heslo, které si udržuje po celou dobu v úřadu.

Washington is being inundated with people who don’t want to see an election victory stolen by emboldened Radical Left Democrats. Our Country has had enough, they won’t take it anymore! We hear you (and love you) from the Oval Office. MAKE AMERICA GREAT AGAIN!

23:05 – 05. 01. 2021

45952 227726

„Budeme muset bojovat mnohem tvrději. Teď je na Kongresu, aby se postavil tomuto neslýchanému útoku na naši demokracii. A jak tu skončíme, půjdeme spolu ke Kapitolu fandit našim statečným senátorům a kongresmanům. Ale některým asi tolik ne. Protože když budeme slabí, tak si svoji zemi zpátky nevezmeme. Musíte ukázat sílu, musíte být silní,“ prohlásil během projevu před Bílým domem, který je na dohled od budovy Kapitolu.

Ve středu pak naléhal na svého viceprezidenta Mikea Pence, aby podpořil zprávy o podvodech při volbách a umožnil mu tak pokračovat v úřadě.

„Udělej to, Mikeu! Tato doba si žádá extrémní odvahu,“ psal na twitteru. Správci sociální sítě jeho tvrzení označili za sporné.

Poté, co se Pence prezidentovi postavil, začal Trump na svého spolupracovníka útočit. „Mike Pence neměl odvahu udělat to, co měl udělat, aby ochránil naši zemi a ústavu. USA chtějí znát pravdu,“ hlásal prezident ke svým více než 88 milionům followerů. Twitter toto sdělení ale smazal.

Zablokovaný příspěvek Donalda Trumpa na twitteru | Zdroj: reprofoto Twitter/Donald J. Trump

Po vyhrocení protestů u Kapitolu, kdy dav vtrhl do budovy, Trump přes svůj účet demonstrující vyzval, aby spolupracovali s kapitolskou policií. „Jsou na naší straně. Zůstaňte pokojní!“

Na tweet navázala i jeho dcera Ivanka Trumpová, která výtržníky nazvala „americkými vlastenci“. Nedlouho poté ho ale sama smazala.

Please support our Capitol Police and Law Enforcement. They are truly on the side of our Country. Stay peaceful!

20:38 – 06. 01. 2021

89576 538182

Do půlhodiny přibyl na sociální síti další příspěvek, ve kterém Trump nabádal protestující, aby se zdrželi násilností a průběh celé akce byl pokojný.

V tu chvíli již demonstranti pronikli až do zasedací sítě či kanceláří některých zákonodárců. „Žádám, aby všichni u amerického Kapitolu zůstali klidní. Žádné násilí! Pamatujte, že jsme strana zákona a pořádku – respektujte zákon a naše skvělé muže a ženy v modrém,“ vyzýval.

I am asking for everyone at the U.S. Capitol to remain peaceful. No violence! Remember, WE are the Party of Law & Order – respect the Law and our great men and women in Blue. Thank you!

21:13 – 06. 01. 2021

138437 705397

Po projevu Joea Bidena a naléhání senátorů a dalších vlivných politiků sdílel video, v němž nadále trval na tom, že volby vyhrál, ačkoliv jeho prohru potvrdil sbor volitelů a soudy i volební činitelé odmítli veškeré námitky jeho týmu ohledně volebních podvodů. „Rozumím vaší bolesti,“ začal republikánský prezident.

„Ale teď musíte jít domů. Musíme mít mír, musíme mít zákon a pořádek,“ pokračoval a vyzval své stoupence, aby „nehráli do karet“ lidem, kteří podle něj ukradli volby „nám všem – mně, vám, naší zemi“. „Běžte domů, milujeme vás, jste opravdu výjimeční (...) Vím, jak se cítíte, ale jděte domů,“ pokračoval. To následně smazal server YouTube i společnost Facebook.

Během zásahu přijíždějících policistů poté na svém twitterovém účtu zveřejnil další svůj komentář. „To jsou události, které se stanou, když posvátné většinové vítězství ve volbách bez okolků a brutálně vezmete velkým patriotům, se kterými se tak dlouho špatně a nespravedlivě zachází,“ napsal a vzkázal lidem, aby v klidu odešli domů. „Navždy si tento den pamatujte!“ zakončil svůj tweet. I ten ale nesplnil podmínky sociální sítě, a na jeho profilu se tak již nezobrazuje.

Zablokovaný příspěvek prezidenta Spojených států amerických Donalda Trumpa na twitteru | Zdroj: reprofoto Twitter/Donald J. Trump

Pro zobrazení celého tweetu si obrázek rozklikněte.

Twitter poté ve středu večer poprvé dočasně – na 12 hodin – účet amerického prezidenta zablokoval, a to právě kvůli příspěvkům, v nichž odmítal odsoudit násilné vniknutí do budovy amerického Kongresu a trval na svých nepodložených tvrzeních o podvodech v nedávných prezidentských volbách.

Poté, co americký Kongres opět zasedl a potvrdil zvolení Joea Bidena 46. prezidentem, současná hlava státu slíbila, že z úřadu odejde. „Ačkoli s výsledkem voleb nesouhlasím, 20. ledna dojde ke spořádanému předání moci. Je to pouze začátek boje, abychom udělali Ameriku opět skvělou,“ uvedl v oficiálním prohlášení, které zveřejnil jeho mluvčí.

Vít Kubant Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme