USA protestují proti židovské výstavbě ve východním Jeruzalémě

Izrael by měl zastavit výstavbu další židovské čtvrti ve východním Jeruzalémě. Takový protest si vyslechl izraelský velvyslanec ve Washingtonu Michael Oren. První izraelští politici už v novém sporu reagují slovy, že výstavba bude dál pokračovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jeruzalém

Jde přitom o mimořádně výbušně plány, protože Izrael staví židovské domy v arabských čtvrtích Jeruzaléma, které násilně obsadil před 42 lety.

Tak je tomu i v případě projektu, který právě teď Washington kritizuje - Shepards Hotel je totiž v arabské čtvrti Šajch Džarráh. Hotel patřil prominentní palestinské rodině, po příchodu izraelské armády ho ale koupil americký židovský miliardář Irwin Moskowitz. Ten se netají cílem skupovat arabské nemovitosti, aby se tam mohli usadit židovští kolonisté.

Palestinci tvrdí, že Izrael takto cíleně mění demografické poměry a vytváří překážky, aby nemusel okupovaná území v rámci mírového uspořádání vracet do arabských rukou. Izraelci naopak poukazují, že podle izraelských zákonů je i východní Jeruzalém nedílnou součástí hlavního města židovského státu.

Přečtěte si také:
Rozdílné reakce na izraelský příslib samostatné Palestiny
Palestinci usilují o svůj vlastní nezávislý stát
Americký prezident chce do dvou let dosáhnout míru na Blízkém východě
Obama vyzývá Izrael k zastavení osidlování palestinských území
Amerika naléhá na rušení izraelských osad na palestinských územích
Prezident USA Barack Obama podpořil nezávislý palestinský stát

Marika Táborská, Břetislav Tureček, Miroslav Panuška Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme