USA proti dalším násilnostem v Uzbekistánu

Poprvé od vypuknutí nepokojů v uzbeckém Andižanu se k situaci vyjádřila americká vláda. Podle ministerstva zahraničí je velmi znepokojivé to, že uzbecké pořádkové síly střílely do neozbrojených demonstrantů. Tamní organizace pro ochranu lidských práv odhadují počty obětí na stovky. Šéfka americké diplomacie, Condoleezza Riceová považuje za nejdůležitější, aby se v zemi zabránilo dalším násilnostem.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

oběti nepokojů v Uzbekistánu | Zdroj: ČTK

Condoleezza Riceová vyzvala vládu prezidenta Karimova k větší otevřenosti uzbeckého politického systému. Mluvčí amerického ministerstva zahraničí Richard Boucher k tomu dodal, že Spojené státy jsou zklamané stavem uzbeckých reforem. Podle Bouchera je třeba, aby uzbecká vláda respektovala práva svých občanů na svobodu náboženství.

Američané ale považují Uzbekistán za důležitého spojence v boji proti terorismu, mají tam vojenskou leteckou základnu, a tak se ostrým komentářům na adresu Karimovy vlády vyhýbají.

Miroslav Konvalina Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme