USA úspěšně otestovaly nový protiraketový systém Aegis. Zájem už projevilo Japonsko

Americká armáda úspěšně zvládla klíčový test protiraketového systému Aegis, který Pentagon nasadil v Rumunsku a hodlá dodat i do Polska. Oznámil to v úterý velitel Agentury raketové obrany (MDA) Sam Greaves. Protiraketa s kódovým označením SM-3 IIA odpálená z Havajských ostrovů zasáhla balistickou střelu středního doletu, kterou vypustil letoun C-17.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ilustrační foto | Foto: Inquam Photos/Adel Al-Haddad | Zdroj: Reuters

Úspěšný test měl před zařazením do výzbroje prověřit raketu SM-3 IIA, kterou vyvinula americká společnost Raytheon společně s japonskou firmou Mitsubishi. Předešlou úspěšnou zkoušku protiraketový systém absolvoval v říjnu.

Vláda USA letos v srpnu pověřila ministerstvo obrany, aby prozkoumalo nové možnosti obrany před útokem severokorejských raket s použitím vyspělých radarových a protiraketových systémů. Loni zájem o nákup amerických protiraket projevilo Japonsko.

Raketami SM-3 IIA mají být vybaveny také baterie Aegis rozmístěné v Rumunsku. V roce 2020 mají být funkční i systémy, které budou nasazené v Polsku. 

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme