‚Prezident nebyl očištěn.‘ Americký vyšetřovatel Mueller vypovídal ve Sněmovně reprezentantů

Vyšetřovatel ruského vlivu na prezidentské volby v USA Robert Mueller ve středu v právním výboru Sněmovny reprezentantů potvrdil fakta ze své zprávy o vyšetřování a řekl, že nemůže prezidenta Donalda Trumpa plně zprostit viny z bránění spravedlnosti. Mueller také sdělil, že Trumpovo tvrzení, že jej zpráva plně očišťuje, není správné. Přitakal tomu, že Trump může být obviněn, až odejde z úřadu.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mueller také sdělil, že Trumpovo tvrzení, že jej zpráva plně očišťuje, není správné | Foto: Leah Millis | Zdroj: Reuters

Muellerův tým vliv Ruska na Trumpovu kampaň vyšetřoval 22 měsíců a dospěl k závěru, že Rusko do voleb v roce 2016 zasahovalo, avšak Trump ani nikdo jiný v USA s Rusy tajně nespolupracoval.

Bitva o Muellerovu zprávu. Demokraté vyzývají k rezignaci amerického ministra spravedlnosti

Číst článek

Nedospěl ale k jednoznačnému závěru, pokud jde o otázku, zda Trump bránil průchodu spravedlnosti.

„Prezident nebyl očištěn z činů, které údajně spáchal,“ sdělil Mueller ve slyšení přenášeném televizí.

Ve středu se Mueller dostavil před právní výbor a před výbor pro zpravodajské služby. První z nich se zaměřil na druhou část Muellerovy zprávy, která se týká údajné Trumpovy snahy vyšetřování mařit. Výbor pro zpravodajské služby se bude věnovat první části, která pojednává o ruském vměšování.

Stručné odpovědi

Mueller ve velmi stručných odpovědích před právním výborem potvrzoval údaje ze své zprávy, jejíž obsah byl zčásti zveřejněn na jaře. Řekl, že nenašel dostatek důkazů o Trumpově vině při spolčování s Rusy, a potvrdil rovněž, že prezident odmítl vypovídat před jeho týmem.

Padla také otázka týkající se údajného Muellerova zájmu stát se znovu ředitelem FBI. Tuto funkci zastával v letech 2001 až 2013 a Trump tvrdil, že v roce 2017 o ni měl zájem znovu, ale neprošel při interview.

Schůzka Muellera s Trumpem na téma vedení FBI se konala den před Muellerovým jmenováním vyšetřovatelem v květnu 2017. Trump a republikáni mnoho měsíců tvrdili, že Muellera jako kandidáta do čela FBI Trump odmítl. Mueller ve středu řekl, že při setkání nefiguroval jako zájemce o pozici. Trump v tweetu napsal, že doufá, že to Mueller neřekl pod přísahou.

„Jsou zprávy, že Mueller řekl, že se o funkci neucházel a nebyl na interview k této pozici (při němž byl odmítnut) den předtím, než by chybně jmenován zvláštním vyšetřovatelem. Doufám, že to neřekl pod přísahou, protože máme mnoho svědků tohoto interview včetně viceprezidenta USA,“ tweetoval Trump.

It has been reported that Robert Mueller is saying that he did not apply and interview for the job of FBI Director (and get turned down) the day before he was wrongfully appointed Special Counsel. Hope he doesn’t say that under oath in that we have numerous witnesses to the...

14:18 – 24. 07. 2019

15778 75226

....interview, including the Vice President of the United States!

14:18 – 24. 07. 2019

10890 58870

Mluvčí viceprezidenta Mika Pence agentuře AP řekla, že viceprezident „byl v Oválné pracovně, když byl Mueller na rozhovoru o obsazení místa ředitele FBI v květnu 2017“. Podle CNN byl Mueller k rozhovoru pozván, aby poskytl názor k výběru nového šéfa FBI.

Mueller se odmítl odchýlit od dikce své zprávy a k dotazu, zda se ho Trump snažil coby vyšetřovatele odvolat kvůli tomu, že prověřoval možnost, že prezident bránil spravedlnosti, řekl, že tak je to uvedeno ve zprávě, za kterou si stojí.

Podle stanice CNN Mueller po dvou hodinách výslechu odkázal tazatele na svou zprávu 28krát. Analytici listu The New York Times, kteří se ke slyšení vyjadřují, dospěli k závěru, že Mueller zatím neposkytl nic, co by již dříve nebylo známo, a že se poslanci od něj nic nového nedověděli.

Každý z přítomných členů právního výboru měl na debatu s Muellerem pět minut, takže dotazy často padaly velmi rychle a stručné byly i odpovědi.

Mueller obsah zprávy shrnul do tří bodů - ruská vláda zasahovala do amerických voleb; nedospělo se k závěru, že členové Trumpovy kampaně v tom s ruskou vládou spolupracovali; důraz se kladl na objasnění pokusů vyšetřování bránit. „Nakonec jsme dospěli k závěru, že nerozhodneme, zda prezident spáchal zločin,“ sdělil Mueller.

Jak napsala agentura Reuters, demokraté doufají, že Muellerova výpověď před kamerami ve Sněmovně oslabí Trumpovu šanci na znovuzvolení.

Republikáni prezidenta brání a demokraty za předvolání Muellera kritizují. Trump ve středečním tweetu napsal, že „demokraté a ostatní“ se snaží vymyslet zločin a připsat ho „naprosto nevinnému prezidentovi“.

So Democrats and others can illegally fabricate a crime, try pinning it on a very innocent President, and when he fights back against this illegal and treasonous attack on our Country, they call It Obstruction? Wrong! Why didn’t Robert Mueller investigate the investigators?

12:50 – 24. 07. 2019

20380 85430

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme