Nová americká jaderná doktrína je zaměřená proti Rusku, tvrdí Moskva

Rusko kritizuje americké plány zvýšit počet jaderných zbraní. Spojené státy v nové vojenské doktríně počítají s tím, že posílením vlastního jaderného arzenálu odradí Rusko od použití atomových zbraní. Podle agentury Reuters tak Washington přesunuje pozornost od boje proti radikálním islamistům k soupeření s Moskvou a Pekingem.

Washington Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Mračna nad Západním křídlem Bílého domu | Foto: Zach Gibson | Zdroj: Reuters

Za očividně protiruskou označil novou americkou vojenskou doktrínu i ruský velvyslanec ve Spojených státech Anatolij Antonov. „Aby ospravedlnily nárůst vojenských výdajů a nové jaderné zbraně, přišly Spojené státy s děsivým příběhem o Rusku. Rozumíme, že za tím stojí přání vlít ohromné množství prostředků do vojensko-průmyslového komplexu. Rozumíme, že jde o biliony dolarů,“ prohlásil.

Nová jaderná doktrína Spojených států: odradit Rusko před sebemenším útokem v Evropě

Číst článek

Američané se hájí tím, že pouze reagují na ruské zbrojení či anexi Krymu. Moskva podle nich vyvíjí například nadzvukové podvodní torpédo na jaderný pohon nebo modernizuje své taktické atomové zbraně.

Spojené státy plánují pořídit hlavně slabší jaderné zbraně o síle do 20 kilotun - podobně účinná byla třeba bomba svržená na konci druhé světové války na japonskou Hirošimu.

O nových silnějších atomových zbraních podle agentury Reuters Washington neuvažuje, protože následky jejich použití by byly tak katastrofální, že by dopadly i na Ameriku.

USA připouštějí, že své plány uskuteční pouze částečně, pokud své zbrojení omezí taky Rusko.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme