Začínají platit další americké sankce proti Rusku. Washington je uvalil po otrávení agenta Skripala

Rusko od pondělí čelí dalším americkým sankcím. Začíná platit takzvaný první balík sankcí, které Spojené státy schválily po otrávení dvojitého agenta Sergeje Skripala ve Velké Británii letos v březnu. Washington i Londýn podezřívají z pokusu o jeho vraždu právě Rusko.

Washington/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americká vlajka na budově v Moskvě. Ilustrační foto. | Zdroj: Profimedia

První balík sankcí zakazuje všem americkým státním organizacím poskytovat Rusku úvěry nebo jakoukoli jinou finanční pomoc a dokonce zakazuje i ručit za úvěry Rusku.

Sankce zakazují také prodej zbraní a technologií, které by mohly být využity pro vojenské účely. Kárná opatření se netýkají mezivládní spolupráce v kosmu ani vývozu amerických potravin do Ruska.

‚Američané se nesmějí cítit zcela beztrestní.‘ Rusko odpoví na sankce stejným způsobem

Číst článek

Prezident Vladimír Putin už dříve označil americké sankce za nesmyslné a kontraproduktivní. Moskva na americké sankce vůči ruským firmám a občanům odpoví přesně stejnými kroky, uvedl zároveň ve čtvrtek náměstek ministra zahraničí Sergej Rjabkov.

„Sledujeme pokračující rozšiřování amerických (sankčních) seznamů. Nyní je na nich okolo 450 ruských ekonomických operátorů, v podstatě jde o všechny základní a přední struktury ve finančním, energetickém, obranném komplexu a o spoustu dalších velkých i malých podniků a podnikatelů. Také značná část oficiálních představitelů našeho vedení, ze státních struktur podléhá sankcím. Tady samozřejmě budeme odpovídat naprosto shodně, protože Američané se nesmějí cítit zcela beztrestní, ani si myslet, že americký pas je propustkou do všech zemí světa,“ prohlásil ruský diplomat.

Ohledně možnosti dalšího rozšíření a zpřísnění amerických sankcí Rjabkov prohlásil, že Rusko nekapituluje před USA a nenechá se donutit k ústupkům. Američané se podle jeho slov domnívají, že tímto tlakem dříve či později donutí Rusko k ústupkům a ke kapitulaci. „Ale to je zcela nemožné,“ zdůraznil Rjabkov podle agentury TASS.

Martin Dorazín, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme