Křídlo na křídlo. Ruská stíhačka proletěla 1,5 metru kolem amerického špionážního letounu

Ruská stíhačka zasahovala proti americkému průzkumnému letounu nad Černým mořem. Přiblížila se k němu na 1,5 metru. Americké ministerstvo zahraničí považuje manévr za příliš nebezpečný. Proto proti němu protestovalo. Rusko to odmítlo.

Washington/Moskva Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Suchoj Su-27 | Foto: eigilnybo/CC0 Creative Commons | Zdroj: Pixabay

Ruská stíhačka Su-27 narušila podle Washingtonu dráhu amerického letounu, když proletěla přímo před ním. Pronásledovala ho údajně přes dvě hodiny. Spojené státy tvrdí, že se vše stalo v mezinárodním vzdušném prostoru.

Provokativní manévrování letounů. Rusové a Američané se obvinili z incidentu nad Baltem

Číst článek

Americké letadlo se ale podle Moskvy blížilo k ruskému vzdušnému prostoru. Zásah byl prý v souladu s pravidly a piloti se nedopustili ničeho nestandardního. Moskva uvedla, že Suchoj se vrátil zpět na základnu hned poté, co se Američané vzdálili od hranice.

Toto americké špionážní letadlo podle NBC dokáže zachytit elektronické vysílání na velké vzdálenosti.

Za poslední roky nebyl tento incident ojedinělý. Ruský stroj stejného typu se loni v červnu přiblížil k jinému americkému průzkumnému letadlu nad Baltským mořem. I tehdy to bylo asi na vzdálenost 1,5 metru.

V listopadu pak ruská stíhačka podle Američanů nebezpečně zasáhla proti hlídkovému letounu nad Černým mořem.

Ondřej Klapal Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme